ПОЛИЦИЈА ГОДИШЊЕ ПРИМИ ОКО 100 ЛАЖНИХ ПРИЈАВА, А ИМА И ОНИХ КОЈИ ПРИЈАВЉУЈУ САМИ СЕБЕ! Ови људи се тиме највише баве у Србији
У 2022. години евидентирана су 102 кривична дела лажно пријављивање. Расветљено је 19 од укупно 22 кривична дела са Н. Н. починиоцем, наводи се у одговору МУП на упит Н1.
Како су рекли, у 79 случајева починилац је био познат, а у три случаја је "ухваћен на делу". У 2023. години до краја септембра евидентирано је 80 лажних пријава.
- Расветљено је 16 од укупно 19 кривичних дела. У 59 случајева учинилац је био познат, а у два случаја ухваћен је "на делу" - кажу у МУП.
Највише тих дела је пријављено у Београду (16), Новом Саду (10) и Зрењанину (6). Због кривичног дела лажно пријављивање поднето је 78 кривичних пријава против 79 учинилаца (59 мушког и 20 женског пола):
- У погледу старости извршилаца, доминирао је узраст лица од 20 до 40 година (више од 50 одсто), док је најмање извршилаца из категорије малолетних лица (3,8 одсто) и старијих од 60 година (6,5 одсто).
Предвиђена је и казна затвора, те рецимо, ако се сазна да је неко лажно пријавио особу за кривично дело које она није починила, следује казна затвора која може да буде од три месеца до три године.
Закон предвиђа и новчане казне, али и меру затвора до годину дана за оне који сами себе пријаве да су починили кривично дело, а нису. У затвору могу да заврше и особе које лажно пријаве неку радњу која није учињена.
(Курир/Н1)