СОМБОРСКА ТОПЛАНА СПРЕМНА ЗА НОВУ СЕЗОНУ Топло уз минималну корекцију цена
СОМБОР: Мада, с обзиром на високе спољашње темпреатуре које пре личе на оне летње него на ранојесење, релативно мали број Сомбораца размишља о почетку грејне сезоне, у овдашњој градској топлани, односно Јавном комуналном предузећу „Енергана“ су већ почетком октобра били спремни да загреју преко 4.000 станова прикључених на систем даљинског грејања.
Према речима директора Ђурађа Милановића, по устаљеном редоследу још на крају прошле грејне сезоне започети су ремонти који су обезбедили несметан почетак ове.
- Ми сваке године на крају грејне сезоне започињемо ремонт топловода, али и оних, да тако кажем секундарних, делова система који од топловода воде енергију до самих стамбених и пословних објеката, што је посао који смо завршили са првим октобарским даном, па се може рећи да смо у потпуности спремни да испоручимо топлотну енергију свим нашим корисницима када за то дође време – казао је Милановић, прецизирајући да је формални почетак грејне сезоне, по законским и подзаконским актима предвиђен за 15. октобар. – Током ремонта сваке године се трудимо да заменимо комплетно целе делове топловода, односно циљамо критичне тачке, па смо тако овог лета то урадили на две локације, а очекујем да ћемо у складу са финансијским могућностима сличан обим посла обавити и следеће године.
Главно постројење сомборске градске топлане, које има инсталисану снагу од око 30 мегавата, као енергент користи гас, за који у ЈКП „Енергани“ кажу да је обезбеђен за предстојећу сезону.
- Имамо уверења од снабдевача да ће бити обезбеђене довољне количине гаса током предстојеће грејне сезоне па Сомброци који су прикључени на систем даљинског грјеања не морају да брину када је у питању загревање њихових станова и пословних објеката. Поред главног постројења ми у граду имамо и четири мање котларнице од којих две користе гас, а две мазут. Наш оснивач, локална самоуправа је обавио јавну набавку и очекујемо да ћемо обавити „пребацивање“ котларнице у Улици Нике Максимовића са мазута на гас, те да ће сви радови бити завршени до формалног почетка сезоне или првих дана њеног почетка тако да и корисници прикључени на њу не морају да брину када је у питању предстојећа грејна сезона – потврдио је Милановић.
Како има обавезу да ценовну политику својих испоручених услуга проводи у складу са одобрењем оснивача, односно, Града Сомбора, из овог ЈКП су у законском року упутили захтев оснивачу за корекцију цена, за коју тврде да ће бити минимална, како би их корисници могли што лакше поднети. За разлику од евентуалног повећања цена услуга „Енергане“, други велики варошки снабдевач енергијом, „Сомборгас“ д.о.о., који је у већинском власништву загребачке „Монтмонтаже“ и који снабдева гасом двоструко мање домаћинстава, односно око 2.000 стамбених јединица, већ је добио одобрење надлежне републичке Агенције за енергетику Р.Србије за корекцију цена од 1. новембра, па ће кориснике њихових услуга током следеће грејне сезоне такође дочекивати увећани рачуни.
Мада су системи даљинског грејања или дистрибуције енергије, тј. гаса, далеко ефикаснији још увек највећи број домаћинстава у самом граду и поготово у његовим насељеним местима, користи друге изворе попут огревног дрвета или пелета, док је број оних који се опредељују за угаљ готово занемарљив. Ова домаћинства су се у највећем броју случајева већ поодавно обезбедила за предстојећу грејну сезону, што је оптеретило њихове кућне буџете, с обзиром на то да је кубни метар тврдог огревног дрвета (буква, јасен, багрем ) током лета било готово немогуће наћи по цени испод 10.000 динара, док је меко дрво, попут тополе или врбе, било од 6.000 до чак 8.000 динара у зависности од тога да ли купац сам обезбеђује и превоз. Један број домаћинстава је калкулисао са могућношћу да ће у освит почетка грејне сезоне цене огревног дрвета падати, али се испоставило не само да до тога није дошло, већ су и ретка складишта дрвета која уопште имају на лагеру тврдо огревно дрво, које је при томе и „мокро“ што додатно умањује његову енергетску моћ.
Својевремени хит, грејање на пелет, у ситуацији турбуленција на тржишту овог енергента започетих прошле сезоне, приморало је власнике етажних система грејања на ову врсту енергента да за једну тону плаћају више од 30.000 динара, што је немали удар на њихове кућне буџете, али високе цене новог прилагођавања тих кућних система на друге енергенте нису им оставиле пуно „маневарског простора“, па су и овако скупи пелет у највећем броју случајева већ набавили.
Текст и Фото: М. Миљеновић