ПРОМОЦИЈА ПРОЈЕКТА „БЕЗБЕДНИ У СВЕТУ ТИШИНЕ” Нови СОС број за особе са оштећеним слухом
Полицијска управа у Новом Саду одредила је посебан број телефона путем којег ће особе оштећеног слуха, СМС порукама, моћи да се обрате полицији, у случају било каквог безбедносног проблема.
На СОС број телефона (066/88-93-227) глуве и наглуве особе могу да се јаве већ данас, објашњено је на данашњој промоцији пројекта „Безбедни у свету тишине” у организацији Савеза глувих и наглувих Војводине и Полицијске управе у Новом Саду.
Како су раније најавили из Полицијске управе у Новом Саду, нови пројекат има за циљ подизање нивоа безбедности особа оштећеног слуха, унапређење комуникације са њима и мотивисање да безбедносно интересантне догађаје пријављују полицијским службеницима.
– У случају проблема, глуве и наглуве особе ће у поруци написати име и презиме, опис и место догађаја, а полицајац који буде одреаговао на поруку одговориће им када полиција стиже – рекла је у име Полицијске управе у Новом Саду Сања Голубски. – Ми смо већ имали обуке полицијских службеника и убудуће ћемо за њих организовати обуке на знаковном језику, а у зависности од случаја ангажоваћемо преводиоца.
Кривична дела, која путем новог СОС броја могу да се пријављују, јесу крађе, разбојништва, изнуде, уцене, насилничка понашања, насиље у породици, а када је реч о прекрашајима, могућа је пријава сваки вид насиља, претње или туче, те непристојно и дрско понашање.
Председник Савеза глувих и наглувих Војводине Срђан Владисављевић истакао је важност пројекта који ће бити користан за све чланове јер ће бити у могућности да добију помоћ у било ком тренутку, па чак и у случају незгоде на путу, а пошто не могу да разговарају, моћи ће путем СМС поруке лакше да се снађу. Окупљени чланови на јучерашњој промоцији такође су изразили задовољство због уведеног броја, јер су разни видови насиља све чешћи у њиховом окружењу.
– Раније је било пуно проблема зато што су особе са оштећењем слуха инвалиди који нису препознатљиви, те тако ни полицајаци нису били у ситуацији да их препознају – истакла је секретар Савеза глувих и наглувих Војводине Јадранка Ралетић. – Када дође до проблема, у ситуацији смо да зовемо судског тумача који није адекватно припремљен и не може брзо да реагује, а путем новог броја моћи ћемо брзо и ефикасно да решавамо проблеме и ми који радимо у Савезу, као и Полицијска управа и све хитне службе. У последње време имамо изражена насиља у породици и вршњачког насиља, посебно међу глувим члановима. Помоћу овог пројекта у будућности ћемо одлично сарађивати и ово је заиста важно за глуве и наглуве особе.
А. Чегар