PROMOCIJA PROJEKTA „BEZBEDNI U SVETU TIŠINE” Novi SOS broj za osobe sa oštećenim sluhom
Policijska uprava u Novom Sadu odredila je poseban broj telefona putem kojeg će osobe oštećenog sluha, SMS porukama, moći da se obrate policiji, u slučaju bilo kakvog bezbednosnog problema.
Na SOS broj telefona (066/88-93-227) gluve i nagluve osobe mogu da se jave već danas, objašnjeno je na današnjoj promociji projekta „Bezbedni u svetu tišine” u organizaciji Saveza gluvih i nagluvih Vojvodine i Policijske uprave u Novom Sadu.
Kako su ranije najavili iz Policijske uprave u Novom Sadu, novi projekat ima za cilj podizanje nivoa bezbednosti osoba oštećenog sluha, unapređenje komunikacije sa njima i motivisanje da bezbednosno interesantne događaje prijavljuju policijskim službenicima.
– U slučaju problema, gluve i nagluve osobe će u poruci napisati ime i prezime, opis i mesto događaja, a policajac koji bude odreagovao na poruku odgovoriće im kada policija stiže – rekla je u ime Policijske uprave u Novom Sadu Sanja Golubski. – Mi smo već imali obuke policijskih službenika i ubuduće ćemo za njih organizovati obuke na znakovnom jeziku, a u zavisnosti od slučaja angažovaćemo prevodioca.
Krivična dela, koja putem novog SOS broja mogu da se prijavljuju, jesu krađe, razbojništva, iznude, ucene, nasilnička ponašanja, nasilje u porodici, a kada je reč o prekrašajima, moguća je prijava svaki vid nasilja, pretnje ili tuče, te nepristojno i drsko ponašanje.
Predsednik Saveza gluvih i nagluvih Vojvodine Srđan Vladisavljević istakao je važnost projekta koji će biti koristan za sve članove jer će biti u mogućnosti da dobiju pomoć u bilo kom trenutku, pa čak i u slučaju nezgode na putu, a pošto ne mogu da razgovaraju, moći će putem SMS poruke lakše da se snađu. Okupljeni članovi na jučerašnjoj promociji takođe su izrazili zadovoljstvo zbog uvedenog broja, jer su razni vidovi nasilja sve češći u njihovom okruženju.
– Ranije je bilo puno problema zato što su osobe sa oštećenjem sluha invalidi koji nisu prepoznatljivi, te tako ni policajaci nisu bili u situaciji da ih prepoznaju – istakla je sekretar Saveza gluvih i nagluvih Vojvodine Jadranka Raletić. – Kada dođe do problema, u situaciji smo da zovemo sudskog tumača koji nije adekvatno pripremljen i ne može brzo da reaguje, a putem novog broja moći ćemo brzo i efikasno da rešavamo probleme i mi koji radimo u Savezu, kao i Policijska uprava i sve hitne službe. U poslednje vreme imamo izražena nasilja u porodici i vršnjačkog nasilja, posebno među gluvim članovima. Pomoću ovog projekta u budućnosti ćemo odlično sarađivati i ovo je zaista važno za gluve i nagluve osobe.
A. Čegar