Покренут први Јавни позив за финансирање грађанских научних истраживања
БЕОГРАД: Центар за промоцију науке и Министарство науке, технолошког развоја и иновација расписали су данас први Јавни позива за финансирање пројеката грађанских научних истраживања у Србији.
На представљању пред бројним званицама у испуњеном простору Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић", министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић је истакла да је циљ Јавног позива да се финансира широк дијапазон интересантних пројеката који ће укључити грађане.
Према њеним речима, Јавни позив је први корак и комуникација која ће "приближити грађанима науку".
"Често нико не зна шта наука ради, јер се затворила у лабораторије, а раде се фантастичне ствари. Често лоше искомуницирамо колики је бенефит од науке" приметила је министарка.
Беговић је рекла Танјугу да је конкурс истовремено и нови концепт комуникације науке са друштвом, где ће поред истраживача и научника на пројектима учествовати и грађани Србије.
"То је фантастичан начин да приближимо науку грађанима, али и да скренемо пажњу да су грађани врло битни у неким научно-истраживачким процесима, да нам могу обезбедити валидне и вредне податке које касније истраживачи могу користити", нагласила је Беговић.
Према њеним речима, пошто се суочавамо се са многим глобалним изазовима и невероватним развојем технологије, грађанима је неопходно приближити "шта је наука, како научници размишљају и који су бенефити од науке".
Подсетивши да Јавни позив траје до 1. новембра, а вредност је до четири милиона динара по пројекту, Беговићћ је додала да се пријављују научно-истраживачке организације које објављују позив грашанима.
Као могуће примере укључивања грађана, Беговић је навела пројекте праћења понашање кућних љубимаца, утврђивање положаја биљних врста или указивање на потенцијално загађене воде у Србији.
В.д. директорке Центра за промоцију науке Марјана Бркић је истакла да је Јавни позив "прекретница у научном приступту, зато што први пут формализујемо активно учешће грађана у процесу истраживања".
"Циљ је да омогућимо широј заједници да се укључи у тражење решења за изазове данашњице, али и да спознају комплексне научне феномене", нагласила је Бркић.
Представљајући Јавни позив, сарадник Бојан Кениг је истакао да свако ко се пријављује треба да размишља који је друштвени утицај истраживања и корист за ширу јавност.
Нагласивши да се на сајту cpn.edu.rs налази сва потребна документаација, Кениг је додао да је у пријави потребно навести конкретан приказ циљева пројекта, како ће допринети новом знању и друштвеним променама, као и план истраживања и аквитности, са временом реализације.
Како је најављено, очекује се да до 27. новембра буду објављене прелиминарне листе, а око 10. децембра коначне листе, како би се до краја године потписали уговори о пројектима.
Поздрављајући скуп, управник Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић“ Александар Јерков је подсетио да "наука нема границе, има огранићења и тешкоће", јер за људе који су животе посветили сазнању "нема границе докле год се могу развијати".