Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БИЋЕ МАЊЕ ГУЖВИ У ЧЕКАОНИЦАМА У ДОМОВИМА ЗДРАВЉА Ускоро новина са рецептима за пацијенте

28.09.2023. 10:54 10:56
Пише:
Фото: Танјуг (Видео)

Ускоро пацијенти које је изабрани доктор упутио код специјалисте неће морати да трчкарају у круг и опет се враћати код свог лекара у дом здравља да би им он издао рецепт за лек који је препоручио специјалиста, јер ће то ускоро моћи да уради сам специјалиста.

Колико се чекаонице у домовима здравља лако напуне, показало се током и након пандемије, а разлог је била процедура стара неколико деценија! Баш због те "здравствене бирократије" стотине, ако не и хиљаде људи лако су се могли инфицирати овим смртоносним вирусом, али и ко зна којим још!

Због тога је Влада Србије 2022. године усвојила "Програм дигитализације у здравственом систему Србије за период од 2022. до 2026. године" што ће ићи на руку свим пацијентима у Србији, а тек ће лекарима да олакша!

Циљ је да се завршетком овог програма дигитализације здравства остваре четити циља адекватне здравствене заштите пацијентима: квалитет, ефикасност, доступност и безбедност.

Расправа о Изменама закона о здравству почела је 30. августа, и трајала је до 18. септембра у Нишу, Крагујевцу и Београду.

- Сада се очекује састанак радна група која је радила на Измени закона о здравственим књижицама и и картону, на којој ће се разматрати сви предлози који су изнети. Биће наравно укључене све надлежне институције и удружења пацијената - каже за Блиц Ђурица Станковић из Савез удружења пацијената Србије СУПС.

Како и када до празних чекаоница

Поред тога што је преко потребно растеретити пацијенте непотребног "шетања" по силним болницама и домовима здравља, неопходно је растеретити и лекаре!

Министарство здравља још 2021. године је тендер за проширивање функционалности модула за преписивање лекова. То би подразумевало да ће убудуће електронске рецепте за лекове на листама А, А1, Д, као и за МТП помагала, моћи да пишу и лекари специјалисти, а потом ће их, такође електронски, одобравати лекари опште праксе.

Унапређењем здравственог система знатно би се смањио број пацијената у чекаоницама домова здравља

Унапређењем тог система знатно би се смањио број пацијената у чекаоницама домова здравља код лекара опште праксе само да би им се одобрио преписани лек или помагало.

- Још увек се расправља о томе да ли ће лекар специјалиста моћи сам да издаје рецепте без одобрења лекара опште праксе, или ће њега ипак одобрити лекар опште праксе у назначеном року, али без одласка пацијента у дом здравља - каже Станковић.

То би, суштински значило да ће пацијент од лекара специјалисте добити електронски рецепт који ће моћи да подигне у апотеци без одласка у код лекара опште праксе на одобрење.

- Пацијентима би најбоље било да је то већ сада могуће, и да од лекара специјалисте добију све што им треба. Да ли ће се то усвојити или не још увек је питање, ми смо тек почели малим корацима, има ту још пуно да се ради. Неопходно је да све то буде интегрисано у Интегрисани Здравствени Информациони Систем, односно ИЗИС - истиче он.

Како каже Савез удружења пацијената Србије указао је да је једна од главних препрека имплементацији система дигиталног здравства недовољно информисано становништво.

- Дигитализација превасходно помаже пацијентима, а један од изазова је тај што ми у Србији имамо велики број становништва који није довољно едукован, и дигитално писмен, што пацијената, што лекара. Ту је и велики проценат старог становништва који није довољно едукован. Врло је важно спровести програме едукације опште популације, како би они сами знали колико лакше могу да заврше све код лекара, али и саме лекаре - подвлачи Станковић.

Чекају се портали еУпут и еБоловање

Међу више од 20 електронских сервиса које ће развијати Министарство здравља као носилац програма и друге институције, налазе се еУпут, еБоловање.

Влада Србије је саопштила да ће у процес дигитализације здравства такође бити уврштено и електронско праћење издавања рецепата и потрошње лекова, имунизације, прележаних болести, налази, извештаји и отпусне листе, размена информација међу институцијама о рођеним и умрлим особама, базе података о лабораторијским анализама, радиолошким снимцима и генетским информацијама.

Поједина истраживања показала су да грађани Србије у просеку иду три до четири пута до свог изабраног лекара како би добили упуте за специјалистичке прегледе који су им потребни, сазнали дијагнозу и добили терапију. То представља поприличан напор и непотребно губљење времена за пацијенте и лекаре опште праксе, који на годишњем нивоу имају више од 14 милиона посета грађана.

Грађани Србије у просеку иду три до четири пута до свог изабраног лекара како би добили упуте за специјалистичке прегледе

Решење за њих представља специјалистички еУпут - нова процедура која би свим лекарима специјалистима, на свим нивоима здравствене заштите, дала могућност да упућују пацијенте на друге специјалистичке прегледе, стационарно лечење, контроле или комисију.

Систем еУпут ће омогућити да лекар специјалиста може кроз Интегрисани информациони систем упути пацијента на даље специјалистичко лечење, контролу, комисију или стационарно лечење, док би изабрани лекар кроз исти систем имао увид у све упуте и извештаје лекара специјалиста. Процедура која сада има осам корака тако би се скратила на шест.

Шта је до сада урађено

Није да се ништа на овом плану не ради, и већ сада је много тога постигнуто. Тако је Министарство здравља увело низ централних сервиса и софтверских решења који укључују:

портал еЗдравље - за приступ грађана здравственим подацима,

портал еЗаказивање - за заказивање термина и упућивање пацијената на преглед

портал еРадиологија - Национална Медицинска Платформа за превентиву и дијагностику, што подразумева да се сви радиолошки снимци налазе на једном месту. То даље пружа могућност организовања превентивних прегледа, скрининга: мамографија, туберкулоза, рак плућа, рак грлића материце...

портал еПос - Национална медицинска платформа за потврду о смрти

Kurir.rs/Blic

Пише:
Пошаљите коментар