УСАИД доделио бесповратна средства за обуку монтера соларних система
Пројекат „Боља енергија“ Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) и Едукативни центар за обуке у професионалним и радним вештинама из Новог Сада, данас су потписали уговор о додели бесповратних средстава за организовање и спровођење практичне обуке за монтере соларних система на различитим врстама кровова.
Ова сарадња ће допринети унапређењу капацитета за раст и развој сектора у области обновљивих извора енергије и иницијативама које се односе на побољшање статуса на релацији купац-произвођач у Србији.
Пројекат „Боља енергија“, доделом неновчаних бесповратних средстава, допринеће реализацији практичне обуке за инсталатере соларних система, где ће набавком опреме од три мобилна демонстрациона модула фотонапонских соларних панела и колектора, омогућити реализацију обуке монтера соларних система на различитим врстама кровова.
Ова опрема је предуслов за акредитацију „Програма за обуку монтера соларних система“, у оквиру којег ће Едукативни центар из Новог Сада покренути поступак акредитације и тиме тржишту рада понудити сертификоване монтере за соларне панеле, а пословним субјектима обновљивих извора енергије квалитетнија одржива енергетска решења, која ће довести до смањења карбонског отиска и побољшања укупног квалитета живота грађана.
Сектор соларне енергије је најбрже растући сектор у последњих неколико година у свету, чиме расте и потражња за квалификованим инсталатерима соларних панела. Очекује се да ће стопа раста радних места за ову професију и у Србији бити много бржа од просека за остала занимања. Кључни моменат је повећање броја квалификоване радне снаге. Намера нам је да у сарадњи са Покрајинском владом и Едукативним центром и успоставом учионице за обуку монтера солара, дамо значајан допринос процесу преквалификације, превенцији дугорочне незапослености и лакшем запошљавању лица са бироа за запошљавање“, изјавила је директорка УСАИД-овог пројекта „Боља енергија“, Лена Братић.
У оквиру уговора планирано је да Едукативни центар за обуке у професионалним и радним вештинама у виду бесповратних средстава добије специјалну опрему за извођење практичних вежби, да се акредитују обуке за монтере фотонапонских система и монтере соларних колектора, као и да се одрже три циклуса обука у току којих би обуке требало да прође око 30 полазника, изјавио је Александар Ашоња, в.д. директора Едукативног центра за обуке у професионалним и радним вештинама.
УСАИД-ов пројекат „Боља енергија“ већ другу годину заредом настоји да својим активностима не само едукује грађане, већ и да кроз реализацију пилот-пројеката успостави моделе унапређења енергетске ефикасности у Србији. У оквиру ових активности, у партнерству са локалним самоуправама, као и грађанима интензивно се ради на успостављању и усвајању механизама финансирања енергетске ефикасности.