ТРУДНИЦЕ ДАЈУ И ПО 1.500 ЕВРА ЗА ОВЕ ТЕСТОВЕ, А ПОУЗДАНОСТ ИМ ЈЕ МАЛО ВЕЋА ОД ГЛЕДАЊА У ШОЉУ! То тврде лекари и ово поручују!
Многе труднице желе да знају да ли је са бебом, однонсо плодом, све у реду, што је и логично. У тој намери, неке радије бирају пренаталне неинвазивне тестове него амниоцентезу, притом не правећи разлику шта је скрининг, а шта дијагностички тест.
На нашем тржишту ови скрининг тестови коштају од 500 до 1.500 евра, па не чуди што су неке будуће маме подигле кредит како би могле да их приуште.
Да ствар буде гора, новац је мањи проблем, много већи је то што тестови нису прецизни, односно, како је то сликовито описао др Жељко Раниловић, "поузданост им је мало већа од гледања у шољу кафе".
Др Раниловић је став изнео јавно, на Тиктоку, ни не слутећи да ће изазвати лавину коментара, међу којима је било много негативних.
- Многи су ми замерили што ја као доктор медицине на специјализацији из интерне медицине коментаришем ове ствари, не знајући да студенти медицине уче све, не само једну област - рекао је за Ало др Раниловић и једноставним речником објаснио у чему је проблем са пренаталним тестовима.
Др Жељко Раниловић
Наш генски материјал обрадују странци
Како је објаснио др Раниловић све анализе пренаталних тестова из Србије раде се у иностранству.
- Анализе су веома скупе и ми, нажалост, још немамо установу у којој би се оне радиле - навео је др Раниловић.
- Код нас могу да се нађу различите врсте, јефтинији нуде анализу неколико ствари, скупљи имају гомилу ставки, чији је проценат детекције нижи од основног панела, а неке нису ни клинички оправдане јер се не могу лечити, а нису индикација за прекид трудноце. Да би резултати били меродавни, требало би да се анализира ДНК фетуса, али у пракси то врло често није могуће, јер је нема довољно у узорку крви узетом од мајке - објаснио је др Раниловић:
- Онај ко је радио тест то никада неће признати, вероватно да се не би суочио са бесом будућих родитеља који ће најчешће окривити баш њега или нестручно транспортовање и чување узорка. Да би избегао те непријатности, неће реци да је тест неважећи, даће само опис да постоји висок или низак степен сумње на неку аномалију. Опис се увек даје на два начина, или као "high риск" или "low риск" или у облику пропорције 1:36.
С обзиром на то да време пролази и да добар гинеколог може да посумња да са плодом нешто није у реду, будућој мами не преостаје ништа друго него да се подвргне амниоцентези од које је, испоставља се улудо бежала.
За амниоцентезу важи да је златни стандард у дијагностици, а то је за Ало потврдио и молекуларни биолог и физиолог Никола Качаки.
- Будући родитељи често нису информисани о предностима и ограничењима скрининг тестова, што код њих може да изазове збуњеност - рекао је Качаки и додао да скрининг тестирање представља одређивање вероватноће присуства или одсуства неке болести.
Никола Качаки
Родитељи, идите у генетичко саветовалиште
- Сваки пар који жели да се оствари у улози родитеља требало би да планира своје потомство. Посетите генетичко саветовалиште које се састоји од различитих стручних профила, као што су педијатри, молекуларни биолози, гинеколози, психолози, психијатри. Само тако ћете добити свеобухватну информацију о томе шта вас чека на путу дугом девет месеци, а и касније - рекао је Качаки.
- Скрининг тестирање служи, на пример, да све тестиране мушкарце на рак простате прелиминарно поделимо на оне који вероватно имају и оне који вероватно немају карцином простате. Сам појам "вероватно" нам недвосмислено говори да ниједан скрининг тест није идеалан и да није исто што и дијагноза неке болести - појаснио је Качаки.
Према његовим речима, на истом принципу функционишу и скрининг неинвазивни тестови.
- Они могу да дају лажно позитивне, односно, што је још опасније, лажно негативне резултате. Вредности ових тестова се изражавају са "high" или "low риск". Било каква сумња на резултат једног теста на крају доводи до тога да трудница буде подвргнута амниоцентези или другим дијагностичким тестовима цитогенетике или молекуларне цитогенетике - навео је саговорник Ало и прецизирао да на лажне резултате могу да утичу мозаицизам мајке, потенцијални канцер мајке, ограничени мозаицизам плаценте:
- Мозаицизам настаје када једна особа има најмање две ћелијске линије различитог кариотипа, а које су настале деобом зигота, односно оплођене јајне ћелије.
Kurir.rs/Alo