Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дневна болница за хемиотерапију карцинома бронха у Сремској Каменици: ИНОВАТИВНЕ ТЕРАПИЈЕ ПРОДУЖАВАЈУ ЖИВОТ

05.09.2023. 13:19 13:27
Пише:
Фото: А. Јовановић

Карцином плућа представља водећи узрок смртности од свих малигнитета како у свету, тако и у Србији, док број оболелих расте сваке године. Последњих година поприма размере епидемије. Од ове врсте рака у нашој земљи оболи готово 7.000, а на жалост умре више од 5.000 особа.

Тиме је рак плућа постао велики здравствени проблем. Статистика показује да сваког дана, просечно, оболи скоро 20 нових пацијената, док 13 изгуби битку са овом опаком болешћу, а још страшније је, што на свака два сата изгубимо једну особу од рака плућа. Један од најважнијих предуслова успешног лечења је управо рано откривање рака плућа, што у Србији није случај.  Код више од 70 одсто пацијената, рак плућа открије у последњем стадијуму, када су шансе за преживљавање готово исцрпљене.

У Дневној болници Института за плућне болести Војводине свакодневно се апликује онколошка системска терапија за пацијенте који имају карцином бронха. Та терапија обухвата класичну хемиотерапију, најчешће на бази платинских деривата, али и новије облике лечења као сто су циљана терапија и имунотерапија.

Начелница Дневне болнице за хемиотерапију карцинома бронха у Институту за плућне болести Војводине професорка др Далиборка Бурсаћ наводи да су од 1. јануара до 20. августа ове године имали око 4.000 пацијената који су примали терапију, односно хемиотерапију, имунотерапију, биолошку терапију, лечење нуспојава, симптоматску терапију, док је у истом периоду прошле године тај број износио око 3.200. Лечењем су обухваћени пацијенти са свим стадијумима карцинома бронха, од првог до четвртог. Код пацијената у раном стадијуму ови облици лечења се комбинују са оперативним лечењем, као и радио-терапијом, док је у локално узнапредовалом и метастатском стадијуму циљ лечења продужење преживљавања, смањење тегоба и побољшање квалитета живота.

- Ово се најбоље постиже применом иновативних облика лечења, тако да су наше жеље да ову терапију добије што већи број пацијената. Увођењем молекуларног тестирања као рутинског елемента дијагностичког поступка значајно се повећава број пацијената који примају иновативну терапију. Код нас се на овај начин лечи од 200 до 250 и то су углавном пацијенти са метастатском болешћу. Светски трендови, које желимо да пратимо, иду у правцу увођења ових облика лечења и у ране стадијуме карцинома бронха – истиче др Бурсаћ.

Шансе за успешно излечење од рака плућа, деценијама су имали само пацијенти којима се болест открије у раној фази и који су оперисани, али се у последњих 10 година ситуација драстично променила појавом имунолошке и персо-

нализоване, циљане терапије. У Србији се о трошку РФЗО, савременим терапијама укупно лечи нешто мање од 800 пацијената оболелих од рака плућа. Од тог броја, у Институту у Сремској Каменици око 200 оболелих. У Удружењу „Пуним плућима” се надају да ће их бити више јер је то свега 10 одсто од укупног броја оболелих. Наду им је дало и обећање надлежних из РФЗО да ће у најскорије време проширити индикације и повећати број оболелих који примају савремене имунолошке и циљане терапије.

- У већини европских држава, хемиотерапија више није први терапијски избор у лечењу карцинома плућа. У потпуности ју је заменила иновативна терапија, што заиста представља револуционарну промену у лечењу рака плућа. За разлику од токсичних хемиотерапија којом се код нас лечи готово 90 одсто пацијената и  које имају врло ограничено дејство, као и велики број контраиндикација, пацијенти који су на савременим терапијама, попут мене, квалитетно живе дуги низ година, раде и уопште водимо један нормалан живот, а тумор нам се потпуно или делимично повукао. На тај начин за нас карцином плућа постаје све више хронична, а не смртоносна болест. Зато поново апелујем на надлежне да повећају број пацијената који се лече савременим терапијама и пруже шансу за излечење већем броју оболелих. – апелује Ђурђина Јовановић из удружења “Пуним Плућима”.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар