ДНЕВНИКОВ ВОДИЧ ЗА ШКОЛЕ За патике и тренерке мало богатство
Нова школска година велики је трошак у сваком домаћинству које има једног или више ђака.
Поред уџбеника, школског прибора и свега што је потребно за наставу, малишанима је неопходно набавити нову спортску гардеробу и опрему за физичко. То прилично оптерећује кућни буџет, а родитељи се сналазе како знају и умеју, балансирају између жеља деце и онога што имају на располагању.
Као и сваке године, тако је и сад понуда велика, а осим у специјализовани продавницама и тржним центрима опрема и патике могу се купити и наручивањем преко интернета. Како смо се уверили, у неким од продавница и даље важе сезонски или попусти за школарце.
У већини спортских продавница патике за децу (мањи бројеви) продају се по цени од 2.000 до 6.000, али има и скупљих модела и до 9.000. Малишани могу да бирају моделе са ликовима из популарних цртаних филмова или серија, разнобојно украшене, различитих комбинација боја... За ученике који већ носе бројеве веће од 38, цене патика су између 5.000 динара и иду све до 15.000, колико треба одвојити за познате и међу младима популарне брендове патика. У овим радњама готово увек има снижења, односно неки модели се могу купити повољније, тако да се патике могу наћи и за 3.000 до 5.000 динара.
Велика је понуда и тренерки - могу се купити комплети или одвојено, доњи део или посебно дуксерице. Женски компети тренерица у специјализовани спортским продавницама крећу се од 2.500 и до 7.000 динара, али већина солидних и популарних брендова за девојке може да се купи за око 4.000 динара. Женски доњи део тренерке кошта од 1.500 до 3.500, али има и скупљих за које треба издвојити око 6.000 динара. Женске дуксерице су од 2.500 до 4.500, али и ту има скупљих брендова које треба платити и до 8.000 динара.
Мушки комплет тренерица је од око 5.000 па све до 9.000 динара, доњи део тренерице се продаје од 2.500 до 5.000 динара, а има и појединих скупљих модела који коштају и до 8.500 динара. У зависности од модела, дуксерице за момке коштају од 3.500 па све до 9.000 динара.
Мајице за девојчице могу се купити за 500-600 динара, док су женске нешто скупље и коштају од 800 до 1.200 динара, а спортске радње мушке мајице продају по цени од 900 до 2.000 динара.
Мајице и тренерке нуде и бројне продавнице у великим тржним центрима, а цене су приближно исте, осим ако није у току нека акција (2+1 гратис, купиш један други платиш упола).
За оне који тешко могу да издвоје новац за познате марке, прихватљивије су цене на пијацама и у кинеским продавницама, па тако тамо тренерке коштају од 1.200 динара до 3.000, у понуди су и јефтине мајице, које су од 500 динара па све до 1.000, док за патике треба издвојити бар 2.000 динара.
Уколико се узму у обзир цене, за куповину патика, комплет тренерке и бар једне мајице, у скупљој варијанти треба издвојити од око 10.000 до 20.000 динара, а у јефтинијој све то се може пазарити за око 5.000 до 6.000 динара.
А. Брзак
ВЕСТИ
У средњим стручним школама биће уведено осам нових, дуалних образовних профила. Нови образовни профили се уводе у складу са потребама привреде. Међу новим образовним профилима су: Техничар грејања и климатизације, Техничар вуче, Наутички техничар - речни смер, Техничар друмског саобраћаја, Тапетар-декоратер.
Ученици који упишу средњу школу по дуалном моделу добијају и накнаду од компанија за рад који обављају. Послодавац исплаћује накнаду за учење кроз рад ученику средње школе једном месечно и то најкасније до краја текућег месеца за prеthodni месец. Накнада се исплаћује по сваком сату проведеном на учењу кроз рад у нето висини од најмање 70 одсто минималне цене рада у складу са законом.
Новине доносе и могућност појачаног васпитног рада са ученицима који чине насиље или испољавају проблематично понашање и ван простора школе. Предвиђена је могућност друштвено - корисног рада и ангажовања ученика у оквиру појачаног васпитног рада, скраћене рокове за покретање и вођење дисциплинског поступка у случајевима теже повреде обавеза ученика и одлагање исписивања ученика средње школе док се води дисциплински поступак, као и обавезу интензивније сарадње и комуникације свих установа које се баве заштитом од насиља (школе, МУП, Центри за социјални рад, локалне заједнице).
Законским решењима које је усвојила Влада Србије предвиђено је и смањење броја ученика у одељењу од наредне школске године на максимално 28 ђака.
Просечан ђак, према оцени стручњака, не би требао да троши више од 10 до15 минута дневно на решавање задатака после наставе у првом разреду. Количина задатака повећава се за 10 минута за сваки следећи разред. Уколико се ово не поштује, анализе кажу да се деца суочавају са стресним ситуацијама које доводе до озбиљних проблема са спавањем, менталним здрављем, видом, физич ким стањем, па чак и са проблемима у комуникацији са другарима.
Ученици се жале да је градиво обимно и захтевно, те се поставља питање како урадити домаћи врзо, ефикасно, а да то не буде стрес за децу.