На Калемегдану почео римејк трке из 1939. ПРЕТЕЧА ФОРМУЛЕ 1
БЕОГРАД: Велики број Београђана, али и представници дипломатског кора и туристи из целог света окупили су се данас на Калемегдану, где је у 10 сати почео римејк трке Велике награде Београда - претече Формуле 1, која је одржана на данашњи дан 1939. године и била једина која је одржана током Другог светског рата.
Оригиналном трасом око Калемегдана вози 20 аутомобила и мотора из музеја и приватних колекција из Италије, Србије и Словеније.
Идентични аутомобили који су вожени 1939. године возе истом рутом.
Трку која би требало да прерасте у нову традицију Београда отворила су возила Алфа Ромео и Бугати, у којима су били амбасадор Италије Лука Гори, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић и генерални секретар Ауто-мото савеза Србије (AMSS) Милан Николић.
Бугати је аутомобил који је учествовао у трци која се одржала на данашњи дан пре 84 године, а њим је тада управљао српски ас Бошко Миленковић.
Возила су пред трку била изложена на платоу испред павиљона Цвијета Зузорић, а потом су кренула улицама града у групама по пет.
“Парадираће три круга, стазом око тврђаве, евоцирајући успомене на историјску трку, а награде победницима биће додељене на платоу испред Скупштине града Београда, где ће возила бити поново изложена", навели су организатори међу којима су, уз амбасаду, Министарство, AMSS, и компанија Херитаге Цонсултинг и Италијански институт за културу.
Министар Весић подсетио је да је трка 3. септембра 1939. организована поводом рођендана краља Петра.
"Трку је на улицама посматрало више од 100.000 људи, а Београд је тада имао 300.000. Била је то велика ствар за Србију, то је било као када би их данас било 700.000. Одржана је у част малолетног краља Петра, а најзаслужнија за организацјиу била је његова мајка краљица Марија, која је била рели возач. Такмичила се и побеђивала иако је била краљица. Побеђивала је мушкарце и такмичлила се скоро до смрти, а ту своју љубав пренела је на краља Петра", нагласио је Весић.
Министар је подсетио да су у тој трци учествовала и четири велика шампиона, да је међу возачима био и италијански ас највећи у историји Тацио Нуволари.
"Била је то његова последња велика победа, то је још једна веза између Србије и Италије, а у његовом музеју чува се трофеј Политике освојен у Београду исписан ћирилцом", нагласио је министар и подсетио да је пре неколико година у Београду одржана и парада олдајмера у знак сећања на ту велику трку.
Весић је изразио задовољство сто у трци учествује и Бугати којим је управљао Бошко Миленковић.
Како је навео, замисао је да се у Београду направи римејк те трке, да се уђе у такмичење ФИА класика где се прави римејк старих трка олдтајмера.
Амбасадор Гори рекао је да овај изузетан догађај представља спој спорта, технологије, културе и историје, који се реализује поводом прве београдске међународне ауто-мото трке организоване 1939, одржане у комплексним условима.
Додао је да је трка, која је и доказ чврстог пријатељства две земље, уједно прилика да се сви подсетимо изузетног догађаја, као и да се ода почаст Тацију Нуволарију који је тада био победник.
"Италија има златну историју великих конструктора и возача аутомобила и мотоцикала који су поставили базу индустије окренуте ка иновацији и постављању нових циљева", рекао је Гори.
Генерални секретар AMSS Милан Николић подсетио је да је АМС Србије препознат као неко ко може да организује реинтерпретацију трке истом рутом са истим болидима, у трци која је била претеча Формуле 1.
Подсетио је да је главни организатор те историјске трке био ауто-мото клуб Краљевине Југославије, из кога је потекао AMSS.
"Приредили смо грађанима спектакл", рекао је Николић и захвалио Управи саобраћајне полиције на подршци.
"Имали смо сан и остварили смо га", рекао је Ђорђо Андријан, који је иницијатор пројекта као представник Мотор Херитиџ.
Нагласио је да ће ово бити велика трка у којој је најстарији аутомобил из 1913. године - Кирибири.
Његов механичар Роберто Де Кеки рекао је за Танјуг да је аутомобил последњи пут напустио музеј пре 10 година.
Изложби и трци присуствовали су и представници дипломатског кора, међу којима и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре и амбасадор Израела Јахел Вилан.