АНТОЛОГИЈА ЈЕРМЕНСКИХ АФОРИЗАМА „Блиска даљина“ спаја два народа
У просторијама Библиотеке „Петар Кочић“ на Врачару, одржана је необична промоција књиге: реч је о антологији јерменског афоризма, прве такве у свету, јер и пословично духовити Јермени не сматрају да су њихове мисли довољно важне да стану у књигу.
Њихов аутор, Србин, Александар Чотрић, каже да је био прави изазов да, из мноштва лепих и тешких мисли чувених писаца, уредника и уметника, извуче оно најбоље.
- У данашој Јерменији нема хумористичкосатиричних часописа и не постоји удружење афористичара – каже Чотрић, чији су афоризми уврштени у читанке које се користе у нашим основни школама, а његове књиге објављене су у Румунији, Северној Македонији, Словенији, Пољкој, Мађарској, Бугарској и Албанији. Осим својих, скупља и туђе афоризме, и ово му није прва антологија овог књижевног жанра. Међу објављеним радовима су Зборник српског хумора и сатире у региону и дијаспори „Смех није грех“, а превео је и антологију савременог руског афоризма, као и пољску, румунску, бугарску, чешку, украјинску, белоруску и словачку антологију. – Јерменски афоризми доминантно су легура филозофије и уметности јер су у њима стопљени дубока и широка парадоксална мисао и ефектан и елегантан књижевни израз.
Зашто је афоризам важан?
- Сатира је огледало живота и дај боље да код нас не буде кривих огледала јер сатира је и појас за спасавање, бачен у узбуркано море – рекао је познати јерменски сатиричар Арамајис Саакјан, чији се афоризми налазе у овој књизи.
О блискости два народа на промоцији је говорила Биљана Шахримањан Обрадовић, председница Јерменске заједнице у Србији, истакавши да је здрав хумор одговор на све недаће и страдања и представља нову енергију, тако потребну за живот.
- Чувени режисер Атом Агојан рекао је да је Јерменима тешко да своје мисли сажму у једну реченицу, јер, кад почну, причају историју целе своје породице. Зато сам ја, кад сам почео да пишем у „Студенту“ писао приче, а не афоризме – рекао је стоматолог, писац и сценариста Арис Мовсесијан. Његови афоризми ипак су се нашли на страницама ове антологије.
И. Р.