clear sky
22°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СРПСКА ВОДИТЕЉКА ОДЛУЧИЛА ДА СЕ ПОРОДИ У БАЗЕНУ КОД КУЋЕ, А ОНДА СУ НАСТАЛЕ КОМПЛИКАЦИЈЕ: Своју одлуку је дуго крила

29.08.2023. 19:48 19:55
Пише:
Фото: Printscreen /Instagram/DANIJELAPANTIC.OFFICIAL

Српска водитељка Данијела Пантић Цонић је одлучила да се породи у базену код куће, а када је све прошло настале су компликације и проблеми - "Порођај у базену сам изабрала у последњем тренутку..."

Данијела Пантић Цонић је публици позната као водитељка ТВ Слагалице, а она је мама дечака Игњата. Када је 2013. године отишла на трудничко боловање, Данијела је у 9. месецу трудноће одлучила да се породи у базену код куће, а то је открила само најближим људима.

Сматрала је да ће јој овако бити пријатније, лакше и лепше, као и емотивније јер су најближи људи били уз њу. Међутим, није ни слутила да ће после овога уследити низ проблема и компликација.

"Порођај у базену сам изабрала у последњем тренутку, у деветом месецу. Иако за већину жена то звучи као чиста егзотика или храбар потез, мени је порођај у базену, у мом стану, био потпуно природан и нормалан. То је заиста једниствено и веома дивно искуство, јер где бисте се пријатније осећали него код куће, уз драге особе које брину о вама. Осим бабице, уз мене је био и Ненад, мој супруг, а после неколико сати придружио нам се и поспани Игњат. Предност кућног порођаја је и то што сам могла да се опустим уз музику и кафу, док сам лежала у топлој води. После порођаја Игњат и ја смо заспали у нашем кревету – то је фантастичан осећај који ниједно породилиште не би могло да ми приушти, зар не? За разлику од нас, Скандинавци, на пример, добро знају све предности порођаја код куће и зато је овакав начин рођења деце код њих сасвим уобичајен" - испричала је тада водитељка.

Водитељка је објаснила да је ову одлуку крила од других како је не би оптеретили својим страховима и сумњама:

"Не знам како би реаговала околина јер за моју одлуку знали су само Ненад и моја сестра Нела. Нисам желела да причам о томе како ме други не би оптерећивали сопственим страховима или сумњама, како то умеју и медицински радници. Трудноћа је леп, али неизвестан период и сматрам да труднице треба што више заштитити од стреса и страхова. Код нас, чини ми се, кад год одете у болницу, добијете критику због нечег што нисте урадили, а може да вам се догоди. То много оптерети и забрине жену. Да, сигурно ћу и ледећи пут изабрати да се породим код куће" - рекла је тада Данијела.

Иако је порођај прошао у савршеном реду, Данијелу су сачекали проблеми када је реч о бирократији. Порођај код куће представљао је проблем приликом пријаве детета, јер није било документације из породилишта. Матичари кажу да су потребни и сведоци, а искуства породиља кажу да су због оваквог чина доживљавале много непријатности. Изузетак се прави само када је до порођаја дошло изненада, односно током пута до болнице.

Ипак, оно на шта Данијела није рачунала је бирократија која је после порођаја код куће представљала проблем, осим ако се није догодио спонтано и није било времена за одлазак у болницу. Без документације која се добија у породилишту, нема ни пријаве детета. Матичари кажу да су потребни и сведоци, а искуства породиља кажу да су због оваквог чина доживљавале много непријатности.

Данас се Данијела посветила здравом начину живота и окренула веганској исхрани, а једном приликом је изјавила и како биљна храна доминира и у јеловнику њеног сина.

"Виђам доста деце по ресторанима брзе хране и верујем да је родитељима лакше то него да спремају нешто здраво после напорног радног дана. То је скупља варијанта, јер води у болест и гојазност, како сте и сами приметили, а осим тога за здраве сокове, воћне шејкове и, на пример, сирове колаче и торте, треба мање времена него да седнете у превоз, одете до 'Мека' и наручите брзи оброк", изјавила је Данијела Пантић за Блиц.

"Наравно, веома ми је стало да Игњат буде здрав дечко. Још је мали, али када порасте, објаснићу му шта је здраво, а шта не и зашто смо изабрали бољи пут за њега. Свако јутро почињемо воћем и здравим соковима, потом прелазимо на просо, леблебију, сунцокрет, интегрални пиринач, тиквице, шаргарепу... Вечину оброка једемо и пијемо заједно, што у Србији није уобичајено, пошто се код нас једе тешка и масна храна коју бебама никако не смете давати", објаснила је Данијела.

Yumama

Пише:
Пошаљите коментар