БИРАМО НАЈЛЕПШУ БАШТУ Сањa ЉУБАВ ПРЕМА ЦВЕЋУ гаји од студентских дана, а ово је ЊЕН и НИКОЛИН МАЛИ РАЈ у Каћу (ФОТО)
Сања Арбутина Ћирић из Каћа премишљала се дуго да ли ће свима, па и нашим читаоцима, приказати своју башту, у коју улаже много труда и енергије од јутра до мрака. Како она гаји љубав према цвећу од студентских дана, већ петнаестак година не одустаје од најдражег хобија, којем се посвећивала након напорних испита у Високој пословној школи. Сада у Улици Петра Драпшина гради мали рај заједно са својим супругом Николом, који је уз Сању такође заволео цвеће.
– Одлучила сам да се пријавим на конкурс пре свега зато што волим цвеће – била је јасна Сања. – Одавно су ми пријатељи препоручивали да покажем башту и другима, нарочито зато што смо супруг и ја млађи, а ретко ко из наше генерације је заинтересован за цвеће. Када сам се одмарала од учења, често сам се опупштала уз новине о баштованству, а након предавања одлазила сам на Цветну пијацу како бих куповала нове саднице које ће оплеменити мој стан.
Како истиче, навикла је да се редовно бави узгајањем цвећа, јер пажња коју посвећује разним биљкама нимало не јењава. Иако је сада незапослена, тврди да јој није био проблем да издвоји неколико сати дневно и када је одлазила на посао.
– Данас редовно купујем цвеће, а ко зна, можда се једног дана будем озбиљније бавила овим хобијем – искрена је Сања. – Нашу малу етно-башту сређујемо једном недељно, када плевимо биљке и косимо траву. Мени и супругу је један дан у седмици потребан да се баш ангажујемо и све лепо средимо, па ми није тешко да сваког дана по потреби заливам своје биљке. Раније сам се држала правила да заливам рано ујутру или касно током ноћи, али сада већ осећам када му је потребна вода, јер сам на цвеће почела да гледам као на човека. Посматрам биљку како се понаша. Кад је жедна, покаже, као и ми.
Током лета, додаје Сања, највише воли да негује кадифу, а када наступе јесењи дани, њен фаворит су хризантеме. У свом малом рају издваја такође петуније, белагоне и мушкатле, које су по њеном мишљењу најзахвалније за одржавање, с малом напоменом да је prеthodnе године морала строго да пази на петуније, које је често склањала од јаког сунца. Ове године то није радила, јер је било много кишних дана, па и олујног времена, које није озбиљно оштетило њену башту.
Пријавите своју башту до 1. септембра
Акција „Најлепша башта Новог Сада”, коју организују лист „Дневник”, Новосадска телевизија и „Цолор Медиа Communications”, траје до 1. септембра.
Заинтересовани суграђани могу да пријаве своје мини-оазе на такмичење слањем мејла на адресу [email protected]. Познате личности, које ће се наћи у жирију, као и стручњаци из области хортикултуре и представници медија, изабраће овогодишње победнике, које чека наградно путовање за две особе.
– Олуја је срушила само љуљашку и једно дрво, које смо вратили на своје место – рекла је Сања и додала да у њеном врту нема само цвећа, него и поврћа и воћа које је недавно почела да узгаја. – Све је то још ново. Засадила сам парадајз, паприку, блитву, а од воћкица ту су јагоде, малине, рибизла и аронија. Због хладовине, засадили смо доста стубастог воћа, јабуку, нектарину, брескву и крушку, коју смо скоро убрали и могу вам рећи да је сјајна.
Осим биљака прилагођених нашем поднебљу, у башти су заступљене и медитеранске и тропске врсте, попут лантане, богумиле, кактуса и агаве. До сада су Сања и Никола набавили мали павиљон, који на прави начин украшава двориште, а направили су и језерце, док је воденица у поступку израде.
– Очекујем да ће од нашег малог раја, како га ми од миља зовемо, израсти права мала прашума, у којој већ многи наши пријатељи осете топлину и мир – закључује Сања уз мали савет. – Свима који желе да се баве баштованством, макар из хобија, рекла бих да морају довољно волети цвеће, јер природа сама врати. Иако некад нека биљка не успе, треба да знају да је упорност у узгајању најбитнија, а природа ће већ сама осетити како се ко опходи према њој.
А. Чегар