БРНАБИЋ: Усвајање Резолуције у УН на ПРЕДЛОГ СРБИЈЕ велики дипломатски успех
БЕОГРАД: Председница Владе Србије Ана Брнабић нагласила је да је данас важан дан за Србију јер је на предлог Србије усвојена Резолуција у УН везна за одрживи развој.
"Важан дан за нашу земљу. У УН данас је, на предлог Републике Србије, изгласана Резолуција о Међународној декади наука за одрживи развој, која ће се спроводити од 2024. до 2033",навела је Брнабић на Твитеру.
Председница владе је оценила да је усвајање Резолцује на инцијативу Србије велики дипломатски успех за нашу земљу која ће, како је нагласила, додатно оснажити наш технолошки развој.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић данас после подне, након што је Генерална скупштина УН на иницијативу Србије усвојила Резолуцију у изјави за Танјуг оценила да та чињеница представља још један корак ка јачању позиције Србије на међународном плану и још један изузетан успех на међународном нивоу.
"Ово је велика потврда да је Србија не смо лидери у региону, већ да је наша политика, која науку укључује и ставља на важно место у друштву, препозната као пут за даљи развој човечанства", навела је Беговић.
Минисарка је прецизирала да је Резолуција усвојена на иницијативу Кабинета премијерке и Министарства науке, а уз подршку Министарства спољних послова и сталне мисије Републике Србије у УН.
"Ово је изузетно важан тренутак за Србију и за међународну заједницу. Том иницијативом смо показали нашу посвећеност развоју науке, технологије и иновација у циљу одрживог развоја. Поносна сам на тимски рад и преданост свих актера који су допринели доношењу те резолуције", рекла је Беговић.
Нагласила је да та резолуција представља потврду нашег опредељења да наука има кључну улогу у решавању глобалних изазова и постизању одрживог развоја.
Беговић је навела да је циљ да се кроз сарадњу са другим чланицама УН искористе сви потенцијали које наука пружа, како би се остварили циљеви одрживе будућности.
Навела је да је ово прва тематска резолуција чије је доношење иницирала и координисала Србија а од стицања чланства у УН 2000. године.
Према њеним речима, Међународна декада наука за одрживи развој пружиће платформу за сарадњу свих релевантних актера. Она позива све државе чланице УН - 193 од 195, као и организације система УН, академску заједницу, цивилно друштво и приватни сектор, како би се промовисала наука као кључна за постизање одрживе будућности и како би се убрзала реализација зацртаних цилева.
"Са великим поносом гледамо на ову Резолуцију као још један корак напред у остваривању наших циљева одрживог развоја. Наставићемо да радимо заједно са међународном заједницом како бисмо осигурали да наука буде мотор позитивних промена и стварања боље будућности за све", навела је Беговић.
Беговић је изразила задовољство што наука том резолуцијом добија своје заслужено централно место у решавању глобалних изазова и што се укључује у решавање циљева одрживог развоја који су важни за човечанство, регион и сваког појединца на овој планети.
Подсетила је да је 2016. године у УН дефинисано 17 циљева, које би требало остварити до 2030. како би живот на планети био бољи, али се испоставио да реализација не иде по плану.
"У те циљеве спада потреба да се искорени сиромаштво, глад, да сви људи имају приступ чистој води, пристојном образовању, да постој једнакост полова, да имамо иновације, одржив економски развој, различите изворе алтернативне енегије, чисто море ... Све су то ствари које се тичу сваког човека. Зато је битно да се наука укључи у достизање ових циљева", навела је.
Ово је само почетак, следи израда детаљног плана и извештаји 2026. 2029. и 2032. како би се пратили резултати у испуњењу циљева, додала је Беговић и нагласила да је циљ да сви прихвате чињеницу и буду свесни колико су знање и наука која произилази из тог знања битни за човечанство.