ОПРЕЗ! Конзумација свеже салате уз антибиотике повећава РИЗИК од стварања СУПЕРБАКТЕРИЈА
ЛОНДОН: Истраживачи Универзитета у Нотингему тврде да једење салате уз узимање антибиотика повећава ризик од стварања супербактерија отпорних на лекове.
Како су навели у студији објављеној у часопису Плос оне, бактерије са генима отпорним на антибиотике могле би да се развију на сировом воћу и поврћу, посебно на коренастом, као што су ротквице и шаргарепе и на готовим салатама из супермаркета, преноси британски Тајмс.
Додаје се да је већа шанса да се бактерије задрже у људском телу када се таква салата једе уз узимање антибиотика.
Како се наводи, антимикробна резистенција,приликом које постојећи лекови као што су антибиотици више нису ефикасни против бактерија и других патогена, представља растући глобални здравствени проблем, који је одговоран за више од милион смрти широм света сваке године.
Водећи аутор студије Дов Стекел каже да када узимате антибиотике, најподложнији сте стварању дугорочних проблема због бактерија отпорних на лекове из хране.
Ако једете нешто што има бактерије на себи које садрже неке гене отпорне на лекове, а случајно узимате антибиотике, онда би те отпорности могле да се успоставе у вашем цревном екосистему. Дакле, следећи пут када вам затребају антибиотици, они можда неће деловати ефикасно,рекао је он.
Према његовим речима, храну треба правилно кувати и као пример наводи Немачку где је 2011. године дошло до избијања Ешерихије коли са 31 смртним случајем, повезано са клицама пасуља.
Квалитет воде за наводњавање је веома важан, јер што је више бактерија у води, то може бити већи проблем. То је посебно проблем у земљама у развоју где су санитарни услови лоши, али проблеми које имамо са квалитетом воде у Великој Британији погоршавају ствари овде, рекао је Стекел.