Практични Немци дохватили се дигитрона: Ево колико ће уштедети на ЛЕГАЛИЗАЦИЈИ МАРИХУАНЕ
Две биљке канабиса сунчале су се на балкону једног 74-годишњака у Бону. А онда је дошла полиција. Почетком августа он је осуђен на новчану казну од 8.000 евра.
Тако нешто ускоро се неће догађати. Наиме, немачка влада жели да легализује такво узгајање марихуане. Поседовање три биљке и 25 грама марихуане за сопствене потребе више не би требало да буде противзаконито.
Људи који немају могућности да сами засаде канабис могу се придружити удружењима за садњу. Сврха им је да чланове снабдевају властитим производима од канабиса.
Влада је јуче усвојила нацрт закона о декриминализацији канабиса. „Конзументима се нацртом закона олакшава одговорно поступање с канабисом”, пише на првој од 183 странице нацрта.
Ако парламент усвоји овај закон, он ће ступити на снагу 1. јануара 2024. Закон ће се тицати сваког двадесетог становника Немачке – према службеним статистикама, 4,5 милиона одраслих грађана је барем једном пробало канабис.
Министар здравства Карл Лаутербах (СПД) пред новинарима јеговорио о промени правца у политици према наркотицима. Навео је три разлога. Прво, конзумирања канабиса расте упркос забрани, и то највише код деце и младих. Друго, тај раст је повезан с раширеном криминалном продајом опијата. И треће, на црном тржишту је све више токсичних додатака, али се повећава и концентрација психоактивних супстанци, што нарушава здравље.
Легализација би донела држави корист – плаћање пореза и социјалних издатака, уштеду у полицијском и правосудном раду. Процењује се да је укупна уштеда око пет милијарди евра годишње.
У најмногољуднијој њемачкој покрајини Северна Рајна-Вестфалија чак су предложили увођење новог стручног профила у пољопривредним школама – стручњак за култивисање канабиса.
У односу на прошли нацрт закона, овај задњи је свакако скромнији. Велики корак је подељен на два мања. Први је декриминализација, садржана у актуелном нацрту закона. Други корак је увођење специјализованих радњи за производе од канабиса, али не широм земље, већ само у одређеним окрузима и градовима, и то најпре орочено на пет година.
Очекивани приход од пореза, као и уштеда у правосуђу и полицији, пошто усвајања овог нацрта закона биће знатно мањи. Није више реч о милијардама, већ стотинама хиљада евра. Али, порасли су издаци, трошкови евалуације закона и информацијске и превентивне кампање.
Истовремено се повећава и отпор легализацији канабиса. Чак пет удружења педијатара у заједничком саопштењу упозорава на могуће „угрожавање психичког здравља и развојних шанси младих људи у Немачкој“. Синдикат полиције је такође против нацрта закона, а удружење судија упозорава да ће замршена правила функционисања канабис-клубова и куповине марихуане довести до повећања оптерећења правосуђа.
А за оног човека из Бона с почетка овог текста, који је кажњен због две биљке канабиса на балкону, закон ће ипак донети утеху – његова казна ће бити избрисана из савезног регистра казнених дела.
Дојче веле