Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Читава расправа, али И ЗАРАДА... Да ли је играње ВИДЕО-ИГРИЦА СПОРТ или НЕ?

16.08.2023. 12:42 13:05
Пише:
Фото: Pixabay.com

Развој дигиталних технологија утицао је на све сфере живота, а једна од њих је свакако и спорт.

До пре десетак година је било тешко замисливо да ће уплив технологије имати толико утицаја на рецимо фудбал - од ВАР-а, па све до права на преносе - а та технологија је довела и до ширења неких других спортских активности које су многи раније перципирали као само део необавезне забаве.

Једна од таквих је и еСпорт који је мало-помало успео да придобије фанове широм света, и да постане једна од најбрже растућих спортских индустрија.

И даље се воде жустре расправе о томе да ли је еСпорт прави спорт или не, и да ли се о играма које спадају под еСпорт може говорити као о правим спортским играма. Иако је у неколико земаља еСпорт признат као званични спорт, он и даље настоји да добије то формално признање у што више земаља широм света.

Велики обрт новца

Но, то не утиче на играче у овом спорту, на одржавање турнира, на велики обрт новца, и на огромну популарност коју има широм земаљске кугле. Са друге стране, еСпорт је већ одавно препознат на кладионицама, па тако сада на свим местима за online клађење као што је Супербет можете играти и неке од еСпорт игара.

Овај тренд није заобишао ни Србију. Иако је еСпорт за многе код нас и даље “невидљив”, и много људи чак и није чуло ништа о њему, он и у нашој земљи има обожаваоце који прате сваки корак својих омиљених играча и тимова. Наравно, он овде има заиста добру основу јер су многи волели, а и дан данас воле неке од најпознатијих видео игара еСпорта што је временом постало више од пуког играња и размењивања информација са пријатељима.

Неки од тих који су пасионирано играли су постали и професионални играчи неке од видео-игара, па се могу и похвалити да од тога могу да остваре и солидне приходе. Они други су остали да то прате као фанови, а многи су се одлучили и за организациони део који је врло битан када говоримо о еСпортовима. Временом је то достигло једну одређену и завидну бројку, те је постало питање тренутка када ће се све организовати и у неке лиге.

На томе је озбиљније кренуло да се ради 2016. године када је цео наш регион умрежен и када се дошло до боље организације између играча са ових простора. Након тога је основана и асоцијација у Србији која ради на промоцији и развоја еСпорта у нашој земљи.

Поред ових ствари њени основни циљеви су и организација различитих турнира, успостављање одређених норми и стандарда међу играма као и брига о учествовању Србије на различитим међународним такмичењима. Важно је још напоменути да је Србија сада и чланица Међународне еСпорт федерације.

Највећи наградни фонд у овом делу Европе

У међувремену је основана и еСпорт лига која окупља такмичаре са целог подручја Балкана, и то је лига која укупно гледано има највећи наградни фонд у овом делу Европе. И њен циљ је не само добра организација турнира и играча већ и популаризација еСпорта на овим просторима како би он добио заслужено пажњу, и још већу базу оних који га прате.

Праћење еСпорта сигурно не би било исто да нема медија и сајтова који су здушно посвећени само томе. Већина њих је настала из ентузијазма појединаца, али су временом прерасли почетну необавезност како би постали незаобилазно место за све оне који воле еСпортове.

Тако сада на нашим просторима можете пронаћи неколико сајтова и портала који се свакодневно баве одређеним играма и свему што је у било каквој вези са њима. Друга битна ствар је што су се последњих година појавила и два специјализована телевизијска канала код различитих кабловских оператера која су посвећена еСпорту, а на њима можете пратити различите турнире, и испратити све што је у вези са еСпортовима у Србији.

Сагледавајући целокупну ситуацију око еСпорта у Србији, без проблема се може рећи да је он прошао велики пут од класичне фановске организације до озбиљног функционисања и бриге о сваком аспекту његовог деловања као што је реч и о неким другим, нешто класичнијим спортовима. Наравно да је могуће и даље радити на његовом развитку, а тај развитак би могао да се креће у његовој што широј популаризацији, као и демистификовању видео игара као пролазне забаве којом се само губи време.

К1инфо

Пише:
Пошаљите коментар