Данас је Св. Климент Охридски, ЕВО ЧИМЕ НАС ЈЕ ЗАДУЖИО
Творац српске ћирилице, Свети Климент је рођен у Риму и потицао је из царске породице.
У младости је путовао на Исток, где се упознао са вером у Христа. Његови учитељи били су сами апостоли. По повратку у Рим изабран је за епископа главног града. Касније, у време цара Трајана, свети Климент је протеран у Херсон, где је осуђен на смрт и бачен у море с каменом око врата. Страдао је за Христа 101. године. Временом су мошти пронашли света браћа Ћирило и Методије и пренели их у Рим. Свети Климент Охридски носио је своје име по угледу на овај велики Христов светионик.
Свети Климент је заједно са светим Нахумом Охридским најистакнутији ученик свете браће Кирила и Методија. Двадесет година у Великој Моравској помагали су солунској браћи у извршавању моравске мисије. Када су крајем 867. или почетком 868. године у Рим позвани света браћа Ћирило и Методије, с њима је био и свети Климент. Тада је заређен за духовну титулу.
После Кирилове смрти, у Риму се свети Климент заједно са светим Методијем вратио у Моравску и остао му веран у одбрани словенског језика у црквеном богослужењу. После упокојења св. Методија, када су његови ученици тешко мучени, а затим протерани из Моравске почетком 886. године, свети Климент је заједно са светим Наумом и светим Ангеларијем дошао у Бугарску, одакле су послати у Охрид.
Овде је св. Клемент је основао чувену Охридску књижевну школу, звану и први словенски универзитет, у којој је за црквено богослужење обучио преко 3.500 ученика. Паралелно са црквом и педагогијом, бавио се и књижевном и преводилачком делатношћу. Приписују му се обимне биографије св. Ћирила и Методија познате као панонске легенде, најважнији извор за проучавање живота и дела солунске браће. Писао је и поуке за велике хришћанске празнике (Рођење Христово, за Васкрс, за причест Пресвете Богородице, за Благовести Пресвете Богородице итд.), Речи хвале за друге празнике апостола и мученика (за блаженог пророка Св. , за свете четрдесет мученика, за светог Лазара, светог Димитрија, за бестелесног Михаила и Гаврила, за светог Јована Златоустог, за светог Климента, патријарха римског и многа друга дела.
Ништа мање важна није ни његова преводилачка активност. Свети Ћирил и Методије су им помогли да преведу потребну литературу за црквену службу, а сам је превео читав Цветни триод.
После његове смрти, Господ га је прославио многим чудима. Али зато што је свети Климент још увек био веома популаран међу људима за живота, одмах након његове смрти, његов култ се још више проширио. Створене су многе легенде у којима се налази његов лик. Неки од њих садрже биографске податке о светитељу, други садрже мотиве са лековитим садржајем и говоре о његовој моћи да лечи додиром, лековитом водом или лековитим биљем. Бројне легенде такође говоре о његовој просветитељској делатности, о томе како је образовао становништво, како је непрестано обрађивао земљу, гајио воћке и како саградио лепше куће за живот. Многи топоними (камење, отисци стопала, дрвеће итд.) у охридској области такође су повезани са његовим именом.
Свети Климент Охридски је заштитник града Охрида и читаве Охридске области. Легенда каже да се сваки пут када се несрећа надвила над град и околину, појавио дух свеца и спасао град од уништења, а људе од патње.
У легендама свети Климент најчешће среће светог Наума Охридског са којим су најчешће представљени као браћа. Неки научници верују да се ово односи на браћу у духовном смислу - браћу, али многи су склони да тврде да су свети Климент и свети Наум заиста рођена браћа. Не само зато што је свети Климент био епископ, а свети Наум презвитер, а у православној цркви епископ и презвитер никада нису називани браћом, већ и због неких других назнака.
Претпоставља се да је св. Клемент је рођен око 830/840. Преминуо је 27. јула по старом (тј. 9. августа по новом) календару у Охриду. Сахрањен је у гробу који је припремио у цркви Св. „Пантелејмон. Још за живота св. Климент је имендан прославио на дан када је Света хришћанска црква прославила успомену на светог великомученика Климента Папу римског, односно 25. новембра по старом (или 8. децембра по новом) календару. Због тога је света црква касније главни празник повезан са његовим именом преместила на дан његовог имендана, а на дан његовог упокојења (27. јула / 9. августа) слави се успомена на Света седам мора (свети Ћирило и Методије, Климент, Наум, Ангеларије). Саве и Горазда), као и сећање на светог великомученика Пантелејмона.
Каже се да свети Климент не само да је хришћанском вером просветио народ охридског краја, већ и да је оплеменио и саме воћке, када је из Азије у град доносио питомо воће, саднице и оплемењивао дивље месно воће које се до тада гајило.
Српска православна црква данас слави и Светог Пантелејмона.