МЕТЕОРОЛОГ МИОДРАГ СТОЈАНОВИЋ: Не прети нам ера торнада и суперћелијских олуја!
Свакодневно нас с малих екрана плаше најавама да ће суперћелијских облака, односно олуја и града које они доносе, бити све више, те да нас очекује и појава торнада који имају још већу рушилачку моћ. Да ли је ситуација заиста толико апокалиптична и колико су те процене истините, те можемо ли заштитити плодоносне војвођанске њиве од штете коју наноси град, питамо стручњака дипломираног метеоролога Миодрага Стојановића, шефа радарског центра Бајша.
Да ли су суперћелијски облаци постали наша нова реалност и да ли ће бити све више тих разорних олуја?
- Суперћелијски облаци постоје одувек. То што се у последњих неколико дана десило да се појавило неколико суперћелија не значи да ће то бити наша свакодневица него да су се стекли у првом реду температурни услови да се појаве. Ја не верујем да ће их бити све више.
Да ли постоји опасност да се тај суперћелијски облак споји са земљом и претвори у торнадо?
- У нашим крајевима сваке године се појаве тзв. пијавице (мали торнадо) али прави озбиљни торнадо је јако редак. Да би настао торнадо неопходан услов је да постоји велика разлика у температури и влази ваздушних маса које се сударају. То се у нашим крајевима јако ретко дешава.
Колико противградна заштита може да помогне када су у питању суперћелијски облаци и да ли постоји нека друга врста заштите која ће нам бити потребна у будућности?
- С обзиром на просторне димензије, више десетина километара у пречнику, и природу суперћелијских облака њих је, за сада, немогуће спречити и најбоља заштита од њих је склонити се и заштитити своју имовину.
Која је разлика између обичног олујног облака и суперћелијског?
- Основна разлика је у организованости процеса у облаку. У суперћелијском облаку постоји организованост дела у коме постоји узгон и дела у коме постоје силазна кретања и јасно су одвојени. Оба ова дела ротирају око вертикалне осе облака. Хоризонталне димензије ових облака крећу се и до 20-30 км у пречнику. Вертикалне димензије иду и до 19-20 км у висину. Енергија коју имају ови облаци је еквивалент енергији неколико атомских бомби бачених на Хирошиму. Животни век суперћелијског облака је и више од 10 сати. Обични олујни облак нема такву организованист процеса: у њему постоји узлазна струја у којој се формира град и силазна струја у којој се излучује киша и град и која лагано смањује температурну разлику и доводи до гашења облака.
У медијима се чују бројне теорије о евентуалном утицају Харпа, каква су наша сазнања о вештачким утицајима на време и да ли би те технологије могле да утичу на стварање оваквих непогода?
- Вештачки утицаји на време постоје већ деценијама. Познато је да су приликом одржавања Олимпијских игара домаћини (Руси у Москви и Кинези у Пекингу) засејавали облаке и спречили падање киша, али није научно доказано да Харп може да створи временске непогоде.
Зашто метеоролози дају прогнозу а не дијагнозу?
- Метеорологија је наука у којој се проучава утицај многих физичких величина на време. Дели се на: синоптичку метеорологију, климатологију, радарску метеорологију… Од свих се само радарска метеорологија бави дијагнозом времена. Наиме атмосфера се скенира у реалном времену и то је дијагноза тренутног стања. Уочавају се облаци и на основу осмотреног даје се прогноза развоја облака, њихово премештање као количина и врста падавина из њих. Синоптичка метеорологија, која користи најјаче рачунарске ресурсе и моделе, се бави прогнозом времена. У математичке моделе прогнозе времена улазе величине које се сваког сата мере на синоптичким станицама, величине које се мере сондирањем атмосфере, сателитска и радарска мерења. Метеорологија је једина наука која има једну сигурну осу, а то је Земљина површина. Из дана у дан модели развоја времена су све бољи и тачнији.
За све оне који иду на годишњи одмор у августу и септембру како изгледа дугорочна временска прогноза за ове месеце?
- Дугорочна прогноза времена се ради на основу рачунарских модела развоја времена и статистичке је природе. Према сезонској прогнози времена РХМЗ-а за Србију, август ће бити топлији и посечно влажан са појавом топлотних таласа. Септембар ће у већем делу Србије бити топлији и просечно влажан, а у западној југозападној и јужној Србији топлији и сувљи. Наставак касног лета очекује се у првој половини септембра.
Снежана Милановић