У ЧАСТ ВОЈНИЧКОГ СТОИЦИЗМА Сећање на Дан када се ВИЈОРИЛА СРПСКА ЗАСТАВА НА БЕЛОЈ КУЋИ
БЕОГРАД: У Београду ће сутра бити обележен дан када се 1918. године на Белој кући вијорила српска застава у част војиничког стоицизма, хериоизма и жртве коју је српски народ поднео током Првог светског рата, а који је почео четири године раније, 28. јула када су са речног монитора "Бодрог" испаљене прве гранате на Београд.
"Бодрог", је сада као културно добро - брод музеј усидрен између Бранковог моста и Савског пристаништа, подсећају из ПЕП Академије са авијацију која ће сутра под покровитељством Министарства спољних послова, уз присуство представника амбасаде САД обележити "Дан када се вијорила српска застава на Белој кући".
Војнички стоицизам, хероизам и жртва који је током Првог светског рата, иако исцрпљен Првим и Другим балканским ратом 1912. и 1913. године, показао српски народ супротстављајући се 10 пута моћнијој војној сили, задиво је америчког председника Вудро Вилсона, подсећају из Акедемије.
Задивљен војничким стоицизмом, хероизмом и жртвом српског народа, који је дао кључни допринос савезницима, 28. амерички председник Вудроу Вилсон наредио је да се на Белој кући завијори српска застава. Српска застава, а потом и Француска биле су једине две заставе које су се икада вијориле на Белој кућу у америчкој историји, навели су из Академије и подсетили да је у доношењу те одлуке улогу имао и Вилсонов пријатељ Михајло Пупин.
Председник Вилсон је у обраћању нацији ту одлуку објаснио, између осталог и речима, да се навршила годишњица од дана када је одважни српски народ објавом рата Аустроугарске, био позван да брани своју земљу и своја огњишта од непријатеља, указавши да су се Срби витешки борили, за иста начела, за која су се бориле и САД.
Тим гестом амерички народ изразио је солидарност са српским народом и тиме показао поштовање за војнички стоицизам, хероизам и немерљиву жртву српског народа, који је тада изгубио 30 одсто становништва, подсећају из Академије и додају да ће стурашњи скуп коме ће присуствовати и званичници амбасаде САД бити прилика и да се подсети и на последњи патент Николе Тесле регистрован 1928. а личи на хеликоптер дрон који има вертикално и хоризонтално летење.
У години када се обележава 80.годишњица културе сећања на светског генија Николу Теслу, Академија изражава задовољство што је постала део обележавања Теслине године Теслиног народа и што ће промовисати Теслиних достигнућа у области авијације и свемирских технологија.
Министарство сполњих послова Србије је, како се подсећа у саопштењу, 2013. покренуло и стратешку кампању обележавања стогодишњице Великог рата и кампању спасавања Бодрога у којој је учествовало и Министарство одбране.
Српска дипломатија од 2017. води и кампању "Када се вијорила српска застава на Белој кући" на коју се годину дана касније надовезала јавна дипломатија Стејт департмента кампањом "Ви сте свет", промовишући изузетне личности из добра Првог светског рата попут Михајла Пупуна и Милунке Савић.