ЧУДО У ЧЕЛАРЕВУ Кров школе обмотао бандеру, нема неоштећене куће, ЈЕДИНО ГНЕЗДО РОДА ОСТАЛО НЕТАКНУТО У ОЛУЈНОМ ХАОСУ
ЧЕЛАРЕВО: Јако невреме које је захватило већи део Србије у среду и петак нанело је велику штету и у насељу Челарево где су мештани били пет дана без струје и воде, а велики број кућа остао је без црепа, док је део Основне школе „Здравко Челар” изнад фискултурне сале остао без крова.
Невреме је како кажу мештани протутњало Челаревом и носило је све пред собом. Репортери „Дневника” посетили су ово место, где нема куће која није оштећена, док су буквално поцепана вишедеценијска стабла, а нису поштеђене ни бетонске бандере.
Стабла корењем у пречнику по метар леже изваљена, а мештани се полако самоорганизују и међусобно помажу како би санирали огромну штету, каква се у овом насељу не памти.
Грађани кажу да је након олује, најпре било потребно рашчистити саобраћајнице, које су биле затрпане стаблима. До које мере су оштећења несвакидашња говори и податак да је у поред једне од кућа орах са кореном услед јачине ветра изваљен те је оштетио водоводну цев, што је додатно отежало водоснабдевање.
Представници тамошње месне заједнице су како сазнајемо од јутра на терену и пописују оштећења.
- Основна школа „Здравко Челар” је изнад фискултурне сале остала без лименог крова. Буквално је кров свучен на под и налази се око бандере која је такође на поду. Прилаз амбуланти је онемогућен услед стабала која се налазе на путу. Већина кућа има неку врсту оштећења. Ветар је свукао један део крова на бившој згради Текстилног комбината „Дунав”. Различите врсте ретких стабала у дворишту Дворца Дунђерских је страдало. Струје није било пет дана, а екипе су на терену и ради се на томе да што пре квар буде саниран - казао је за „Дневник” Радослав Карановић, одборник у Скупштини општине Бачка Паланка.
Теодор Кезмић чија се кућа налази у Пролетерској улици је међу најоштећенијим, јер је кров остао без црепа, а оштећења су и у самом објекту.
- За свог живота не памтим невреме које се догодило у петак увече. Прво невреме које је било прошле недеље није било толико јако као оно у петак. Жена и ја смо били испод штока врата, јер нисмо знали где друго да се склонимо. Нисмо смели да излазимо напоље. Само је тутњало око нас. Изузетно смо се уплашили. То је све трајало око 15 минута, али је нама било као вечност. У једној соби смо чули да је нешто пукло. Када се све смирило видели смо да је мањи део плафона пао. Ставили смо канте јер је вода цурила по собама. Када смо изашли напоље нисмо могли да верујемо шта видимо. Два орха изваљена са кореном и кров без црепа – прича видно потрешен Теодор Кезмић власник куће.
Он и супруга живе од једне пензије, обоје су имали неколико операција и нису у могућности да поправе кров. Теодор каже кроз сузе за наше новине да не зна како ће поправити штету, а да се боји и новог невремена које је најављено за уторак увече.
Неколико улица ниже налази се насеље Ритић где су стамбене зграде. И овде су изваљена стабла, а једно од њих је завршило и на самом објекту. Како сазнејумо од једног од мештана који тамо живи Уроша Ђорђевића, ветар је толико дувао да се вода буквално подвлачила под кров и направила штету у виду прокишњавања станарима на последњем спрату.
- Сва срећа па нико није повређен. Оштећена су и возила, а у једном од њих је повећа грана пробила шофершајбну – казао је Ђорђевић.
Иако су дебела стабле буквално поцепана, на једном делу зграде остало је гнездо рода - нетакнуто. Просто је питање како је опстало, јер се налази на чистини.
Штете има и на околним пољопривредним површинама, где су оштећени воћњаци, повртњаци, док су уништен и поједини пластеници. Како смо сазнали на терену су тренутно екипе радника које раде на опоравку електроенергетске мреже у насељу, али је тешко рећи када ће бити успостављено редовно снабдеваље струјом.
Захваљујући Покрајинској влади обезбеђени су агрегати како би било стабилизовано снабдевање водом.
Са седнице Штаба упућен је апел грађанима да имају разумевања за екипе на терену , као и да буду опрезни јер има доста каблова по земљи и у трави. Упућена је молба грађанима да не извлаче сами грање из жица, већ да то препусте стручним екипама.
С. Аничић Илић