ДОК ГОРИ СРБИЈА Зашто се топлотни талас зове Луцифер?
Последње две недеље домаћи медији, али и регионални и светски, пишу свакодневно о изразито високим температурама овог лета, Последњих недеља светски и домаћи медији пишу о пакленим температурама које владају овог лета, а већина за актуелни топлотни талас користи назив „Луцифер“.
Међутим, порекло овог назива за сада није познато, нити ко је „кумовао“ топлотном таласу, иако су га преузели и користе и велики озбиљни светски медији, пише Данас.
Метеоролози које је овај медиј контактирао, Недељко Тодоровић и Владимир Ђурђевић такође немају информације о томе одакле је и како овај талас високих летњих температура добио назив „Луцифер“, али тврде да то свакако није званични назив.
„У метеорологији не постоји правило да се за овакве појаве дају званична имена. Називи се дају тропским циклонима који дувају по 300 километара на сат и то се ради већ последњих 70-80 година. Постоји чак списак имена унапред одређених за такве појаве која се дају званично по редоследу како се који тропски циклон предвиди и појави“, објашњава Тодоровић за Данас.
Он додаје да је давање имена топлотном таласу током лета претеривање и помодарство.
„Већина званичних националних метеоролошких служби то не ради. Немачка служба, додуше, понекад на сајту распише неки конкурс за кумовање одређеним метеоролошким појавама, али остале то не раде. Постоје и приватне метеоролошке службе и аматери који су љубитељи метеорологије и природе који воле да праве сензације, али се званично за вантропске циклоне или антициклоне, као што је овај са високим притиском и топлим ваздухом не одређују називи“, објашњава саговорник Данаса.
И метеоролог Владимир Ђурђевић потврђује да се називи званично дају само ураганима и тропским олујама.
„Још 2017. године се помињао назив Луцифер када су земље западне Европе биле погођене високим температурама током лета, тако да је сада неко вероватно ‘рециклирао’ назив од тада. Међутим, није познато ни ко је тада дао то име. Углавном су то неки метеоролози који су активни на интернету и друштвеним мрежама који одреде неки назив и онда се незванично почне користити и то најчешће у медијима. И у Србији је постојала једна група метеоролога која је желела да се бави тиме, али су одустали. Морају да постоје стриктна правила о томе, али их тренутно нема“, наводи Ђурђевић.
Реч „Луцифер“, иначе, има двојако значење. На латинском Луцифер је кованица речи lux и fеrrе и значи онај који носи светлост. У астрономији је то име планете Венере када се јавља пре изласка Сунца. Међутим, значи и владар таме, поглавица ђавола, сотона, ђаво, по алегоричном приказивању пророка Исаије и Луке, пише Данас.