Модерни Спајдермени: МАКСИМОВ ТИМ СТИЖЕ ТАМО ГДЕ НИ СКЕЛЕ НЕ МОГУ ДА ПРИВИРЕ, ИНДУСТРИЈСКИ АЛПИНИСТИ у рукама имају по неколико заната (ФОТО)
БУДВА: Сигурно сте бар једном прошли поред неке вишеспратнице и са дозом страха али и са дивљењем погледали у раднике који причвршћени само за ужад на огромној висини обављају свој посао. Мора неко и то да ради, а сви који се одлуче да на овакав начин зараде плату морају да прођу ригорозне обуке.
Они стижу тамо где не могу да се поставе скеле, нити да приђе механизација. Они су висински радници, стручно названи индустријски алпинисти спремни и спретни да заврше оно што други због отежаног положаја грађевинског објекта не могу. Није случајно да их многи називају модерним спајдерменима. Један од њих је и Рус Максим Ћевотарев који је након разрађеног посла у својој земљи, своју шансу видео у пресељењу у Будву.
- У Русији смо радили на зградама високим и преко 30 спратова, и не представља нам никакав страх. Овде таквих зграда нема, али да ли били на висини од 5 или 15 метара сасвим је свеједно. За некога ко нема сигурност у себе, висока али и опасна могу бити и три метра - казао је за РИНУ, власник фирме за индустријски аплинизам Максим Ћевотарев.
Међутим, осим што на ужадима висе са огромне висине, то само по себи није довољно. Тако да индустријски алпинисти морају да имају неколико заната у рукама, да знају да намонтирају оно што је потребно, окрече и очисте или ураде фасаду.
- Човек који ради овакав посао осим физичке спретности треба да има страх од висине, јер тада поштује тај страх и доста је опрезнији. Ако се баш ничега не плашите, тада најчешће долази до грешке а у овом послу, а ми немамо могућности на две грешке. Планинарење јесте добар предуслов, али није неопходан, важно је да уколико неко жели бити висински радник да је вољан да учи како да савлада све препреке, јер се на овом послу сусрећете са доста разика. Нико вам неће платити за недовршен посао, ако сте ви само дошли и висите на узету то ништа не значи, већ само онда кад је све завршено, каже Максим.
Он додаје да управо због огромних ризика са којима се суоачавају неопходно је стриктно поштовање правила и не одступање од строгих прописа заштите на раду.
- Иако многима делује застрашујуће, кад се савладају сви кораци онда овај посао постаје рутински. Имате правила која морате поштовати и све пролази како треба, као кад савладате вожњу аутомобила, каже овај висински радник из Русије.
Његов тим иза себе има има стотине успешно обављених послова, а како је потражња велика а понуда на тржишту рада кад је у питању индустријски алпинизам мала, онда имају пуне руке посла.
- Они који из овог дела Балкана желе да се баве овим послом обуку махом завршавају у Београду. Она не траје дуго, али је јако захтевна. А кад кренете на терен првих пар месеци обавезно се иде са старијим и искуснијим колегом, који вам чува живот у тим првим данима. Углавном их уче како у пракси да користе опрему за висинске радове, како стављаш конопац и везујеш чвор, што је битно на том послу и оно што је најважније да се исправно одреди процена ризика на објекту на којем радиш, истиче Максим.
Како каже за крај, иако их данас многи гледају са неверицом, висински радници убрзо ће постати део наше свакодневнице.
РИНА