Дубравка Ђедовић: У енергетски сектор ПОТРЕБНО ОКО 15 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ИНВЕСТИЦИЈА у наредној деценији
У енергетски сектор Србије у наредних десетак година потребне су инвестиције од око 15 милијарди евра, изјавила је данас министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић.
Отварајући Међународну конференцију „PowerTech“, која ће до 29. јуна бити одржана у Београду, Ђедовић је казала да су та средства потребна за инвестиције у сектору гаса и нафте, у јачање дистрибутивне мреже, али и за изградњу производних капацитета.
Како је навела, путоказ за те инвестиције је план развоја енергетске инфраструктуре и мера енергетске ефикасности до 2028. са пројекцијама до 2030., који је усвојила Влада Србије.
Ђедовићева је најавила и да ће ускоро бити расписан Јавни позив за стратешко партнерство за изградњу самобалансирајућих соларних електрана, снаге до једног гигавата.
Она је нагласила да су знање и иновације веома важне у енергетској транзицији и да Србија, ако жели да буде успешна у преласку на чисте изворе енергије, мора да прати дешавања у свету, како би транзиција била одржива и ефикасна и да би нам чиста и доступна енергија била доступна по одрживим ценама.
„Србија је земља са амбицијама да постане пуноправна чланица ЕУ и наша визија је у складу са визијом земаља чланица, а то је да до 2050. укинемо угаљ, односно да декарбонизирамо наш енергетски сектор”, казала је Ђедовићева.
Навела је да је то дефинисано Инртегрисаним националним енергетским и климатским планом до 2030. са пројекцијама развоја до 2050. (ИНЕЦП) и новом стратегијом развоја енергетског сектора Србије до 2040, са пројекцијама до 2050. који би требали да буду усвојени до краја године.
У оквиру ИНЕЦП-а плана, како је рекла министарка, циљ је да се 45 одсто електричне енергије производи из обновљивих извора енергије (ОИЕ) до 2030, као и да се емисија штетних гасова смањи у односу на 1990. годину за 34 одсто до 2030, а за 52 одсто до 2040. године .
„Неке од наших циљева смо већ остварили у складу са приоритетима ЕУ, али смо свесни и великог посла који је пред нама и који треба да се уради у будућности јер је две трећине електричне енергије у Србији у 2021.произведено из угља, око 26 одсто из хидро и 3,4 одсто из осталих ОИЕ, углавном из ветроелектрана и соларних електрана”, казала је Ђедовићева.
Она је нагласила да је стратешки циљ Србије постизање енергетске независности по што нижој цени за грађане и привреду, а да би се то постигло треба да повећамо производне капацитете.
Према њеним речима, земље које желе да напредују не смеју да буду само посматрачи, већ морају да се прилагођавају новим енергетским технологијама и иновацијама, и зато је одржавање конференције PowerTech на којој су се окупили водећи стручњаци и иноватори у енетгетском сектору из земље и света веома значајан догађај за Србију
„Ми морамо да створимо простор за наше младе инжењере да да буду део нових великих пројеката који ће се реализовати у Србији и да допринесу развоју своје земље. На овај начин ова размена може да буде двосмерна улица, где можемо да учимо од најбољих, а најбољи међу нама могу да поделе своја знања са другима, што ће допринети да као држава будемо лидери у енергетској транзицији”, казала је Ђедовићева.
Електротехнички факултет - Универзитета у Београду и град Београд су домаћини ИЕЕЕ PowеrTеch конференције и на њој ће бити представљено више до 400 научно-стручних радова из преко 50 земаља.