ЈЕЗИВИ ДЕТАЉИ мигрантске трагедије, МНОГА ПИТАЊА и даље БЕЗ ОДГОВОРА
ЛОНДОН: Четири дана након трагедије у којој су, како се страхује, стотине миграната изгубиле живот, појавили су се језиви детаљи о условима на броду који их је превозио и преврнуо се код обала Пелопонеза, а постављају се и питања одговорности грчке обалске страже, пише лондонски "Гардијан".
С обзиром да се око 500 људи и даље води као нестало, нови извештаји преживелих указују на то да су жене и деца били приморани да се сместе у бродско складиште, као и да су припадници неких нација смештени у најопаснији део брода.
Према "процурелим" изјавама преживелих, испод палубе су гурнути Пакистанци, док је другим мигрантима било дозвољено да буду на горњој палуби, где су имали далеко веће шансе да преживе превртање.
Како се наводи, жене и деца били су практично "закључани" у складишту, наводно ради заштите од мушкараца на пренатрпаном броду.
Сматра се да међу преживелима нема ни жена, ни деце.
Извештаји из Пакистана указују да су стотине њихових држављана погинуле. Тамошњи медији јавили су да је живот изгубило најмање 298 Пакистанаца, од тога 135 из пакистанског дела Кашмира. Засад је само 12 од 78 преживелих из Пакистана.
"Гардијан" пише да су услови на броду били толико лоши да је чак, и пре него што је потонуо, шесторо људи умрло кад је нестало питке воде.
Навал Суфи, мароканско-италијанска социјална радница и активисткиња, каже да су путници, дан пре трагедије, молили за помоћ.
Њен извештај је у супротности са извештајем грчке владе, која је саопштила да обалској стражи није упучен никакав захтев за помоћ, јер су путници брода желели да оду у Италију.
Нова сведочења, међутим, указују да је бродски мотор отказао неколико дана пре него што је потонуо, због чега изгледа вероватно да је посада тражила помоћ.
"Кренули смо на пут у зору у петак. На броду нас је било око 700", рекао је један мигрант обалској стражи која води истрагу о катастрофи. "Путовали смо три дана, а онда је мотор отказао."
"Гардијан" констатује да је то само једно у низу неодговорених питања, укључујући и оно које се односи на узрок превртања брода.
Појавиле су се тврдње да се брод преврнуо јер је обалска стража за њега причврстила конопац. Те оптужбе грчки званичници одбацују.
Обалска стража је прво саопштила да се држала на "дискретној удаљености" од брода, али је у петак портпарол владе потврдио да је бачен конопац да би се брод "стабилизовао".
Морис Штирл, са Института за истраживање миграција и интеркултуралне студије Универзитета Оснабрик у Немачкој, изјавио је тим поводом: "Грчка обалска стража говори о изненадној промени тежине. Дакле, шта је изазвало изненадну промену тежине? Да ли је била паника на броду? Да ли се нешто десило током покушаја да им се нешто обезбеди? Или је вучено? И због овог вучења, да ли је чамац потонуо?"
Такође се поставља питање да ли је обалска стража требало да интервенише раније, пошто су владини званичници потврдили да су патролни чамци и теретни бродови пратили брод са мигрантима од уторка по подне.
Неки верују да се пропуст не може објаснити некомпетентношћу. Штирл оптужује многе земље ЕУ да одлажу спасавање миграната колико год могу, што је он назвао "фазом стратешког занемаривања и напуштања".
"Они се активно крију од мигрантских чамаца, тако да не буду увучени у спасилачке операције. Можемо видети како се креира стратегија, која успорава, активно и свесно успорава, напоре спасавања", каже он.
У понедељак ће се пажња усмерити на египатски ланац за кријумчарење људима који је превозио мигранте, а девет осумњичених ће се наћи пред судом, напомиње "Гардијан".