Дуготрајна изложеност СТРЕСУ може да изазове ФАТАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ
Дуготрајна изложеност стресу може да изазове и фаталне последице по здравље и функцију срца, препоручује се физичка активност и здрав начин живота пре лечења лековима, изјавио је данас за Танјуг кардиолог Горан Поповић.
"Стрес генерално има врло негативан утицај на цео организам и наравно да срце највише трпи. Ја то не кажем зато што сам кардиолог, него су то заиста чињенице и дуготрајна изложеност стресу може да изазове чак некада и фаталне последице по наше здравље и по функцију срца," објаснио је он.
Каже да стрес има негативно дејство и код здравих и код болесних особа, с тим што код болесних особа долази до погоршања самог обољења примарне болести, на пример да у случају ако неко болује од повишеног крвног притиска, њему ће у стресу тај притисак бити много већи и имаће последице тог стреса уколико има поремећај ритма.
Додаје да уколико постоји чешћа и перманентна изложеност стресу код здравих особа, они више неће бити здрави,већ ће постати и они пацијенти са повишеним притиском, коронарном болешћу и многим другим болестима.
Поповић каже да је једна од основних препорука физичка активност, која је вид релаксације и начин како да се потроши вишак адреналина који се створи у стресу, али сматра да се због врло брзог начина живота и недостатка времена људи физички мало баве, што доводи до вишка килограма, повећане масноће у крви, шећера и многих других болести.