clear sky
13°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

До краја лета у Чарди Харчаш визиторски центар

02.06.2023. 11:42 11:50
Пише:
Фото: Општина Апатин

АПАТИН: Чарда „Харчаш” у Апатину, би након реконструкције, требало да постане визиторски центар, што ће, како се очекује, умногоме утицати на туризам, пре свега угоститељство, производњу, али и друге привредне гране.

Прву фазу радова финансирала је Општина Апатин, с око 15 милиона динара, док је новац за наставак реконструкције и доградње чарде добијен од Министарства туризма и омладине. 

Друга, завршна фаза, подразумева „фине” грађевинске радове и уградњу инсталација, а Општинска управа недавно је за тај посао расписала јавну набавку, процењене вредности 47,5 милиона динара, без ПДВ-а. Понуде на тендер подносе се до 13. јуна, па би имајући у виду све рокове, укључујући и период за увођење одабраних извођача у посао, радови могли да почну до краја лета и трајаће три месеца, тачније 90 радних дана. 

Објекат ће бити подељен на три целине. Замишљено је да у првом делу буде поставка која ће посетиоце упознати с богатством Горњег Подунавља и историјом рибарства на том подручју, док ће у другој целини бити угоститељски садржаји, с тим да ће, како је својевремено објашњено, фокус бити на брендирању и упознавању гостију са специјалитетима тог краја. Рекреативни и спортски садржаји, као и они намењени најмлађим посетиоцима налазиће се у околини чарде.


Заштићена од високог водостаја

Завршетком чарде Харчаш, општина Апатин ће добити први визиторски центар на том подручју, и централно туристичко место резервата природе Горње Подунавље. Чарда је на пет километара узводно од Апатина и у власништву је Општине, док је Туристичка организација Апатина корисник. Смештена је са безбедније стране високог насипа, који штити град од високог водостаја Дунава. С друге стране насипа је рукавац Дунава, познат и данас као велико мрестилиште сомова и других риба. Чарда „Харчаш” привлачна је страним и домаћим гостима, али и пецарошима, рекреативцима и шетачима. Изградњом визиторског центра добија се нови објекат, на самом ободу резервата природе, који би самим тим био полазна станица за обилазак резервата и његову промоцију. Тиме би се поспешио, развој али и унапредила туристичка инфраструктура, доступна јавности, што има за циљ унапређење туристичког потенцијала и туристичке понуде општине Апатин, објаснили су надлежни у документацији јавне набавке.


Прва фаза реконструкције, груби грађевински радови, почели су крајем јануара. То је подразумевало рушења делова објекта, зидање нових зидова и надзидака, изградњу степеништа и међуспратне таванице, те израду крова и уградњу кровних прозора, те нову канализацију, али и постављање громобранских инталације.

 У другој, завршној фази планирана је градња баште ресторана, приступног пута и паркинга, израда фасаде објекта, малтерисање свих унутрашњих зидова, постављање изолације, уградња спољашње и унутрашње столарије. Осим тога, предвиђени су и керамичарски, паркетарски и радови, а од инсталација би требало израдити водоводну и хидрантску мрежу, као и завршти канализацију, али и уградити системе за грејање и климатизацију. 

Након што реконструкција буде окончана, чарда ће имати 520 квадратних метара корисне површине, с тим да ће доњи део објекта задржати стару намену (чарде-ресторана). Замишљено је да се ту промовишу гастрономски специјалитети, поготово речни. На спрату ће бити изложбени простор - конференцијска сала, где ће бити представљена историја и традиција старих аласа, Дунава и Горњег Подунавља. Ту ће бити организовани и састанци, предавања и конференције за посетиоце.

Поред велике терасе уз објекат, предвиђен је простор где ће се, за потребе ресторана, кувати рибљи паприкаш, као и место где ће излетници и посетиоци то моћи и сами да ураде. Од пратећих садржаја планирано је и дечије игралиште, као и учионица на отвореном, али и, како је у тендерској документацији објашњено, реплика улмске кутије, која ће уједно бити и сувенирница. 

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар