Проблем зачећа има 400.000 парова у Србији
Истраживања показују да чак 400.000 парова у Србији има проблем са зачећем, а када не долази до спонтане трудноће – испитивање стерилитета и рађање саветује се пре 35. године живота, јер се након тога сматра да су наступиле позне репродуктивне године, истакла специјалиста гинекологије и акушерства, субспецијалиста фертилитета и стерилитета у Специјалној гинеколошкој болници са породилиштем МедиГроуп Јевремова др Милица Јанићијевић.
Како је нагласила др Јанићијевић, успех поступка вантелесне оплодње до 35. године износи око 40 одсто. Ипак, позитивна статистика са годинама опада, нарочито након четврте деценије живота.
„Вероватноћа рађања здравог детета је веома мала након навршене 40. године. После 35. године препоручује се замрзавање 20 до 30 јајних ћелија, а након 45. саветује се донација јајних ћелија„, навела је др Јанићијевић на панелу „Репродуктивно здравље“ у оквиру Fem Health-Tech Форума.
Колики је значај замрзавања репродуктивног материјала, најбоље сведочи и недавна одлука РФЗО да од сада оболели од малигних болести могу о трошку РФЗО да замрзну јајне ћелије, односно сперматозиде или ембрионе. На овај начин се и људима оболелим од најтежих болести даје нада да ће моћи да добију потомство, а поред тога ова одлука од огромног је значаја за оне категорије пацијената код којих постоје основани услови за очување плодности, узевши у контекст и тему онколошких обољења, али и неплодности.
Неплодност представља један од здравствених проблема распрострањених на светском нивоу, а према проценама, свака шеста особа се током живота суочи са овом дијагнозом. Према томе, за многе парове зачеће не долази увек брзо и једноставно, стога се велики број њих све чешће одлучује за различите врсте потпомогнуте оплодње. Процењује се да чак 17 одсто парова након извршених испитивања има добре резултате, али из психолошких разлога или стерилитета непознатог узорка – не долази до зачећа.
Плодност жене драстично се смањује након четврте деценије живота, превасходно због мањег броја и квалитета јајних ћелија. Зато се провера резерве јајних ћелија, путем контроле хормона и ултразвучног прегледа, саветује већ од 25. године.
„Проверу резерви јајних ћелија нарочито саветујемо пацијенткињама које имају оптерећену анамнезу и којима је мајка раније ушла у менопаузу. Додатно, треба да се узме у обзир да се жене данас одлучују за рађање све касније, а да се ми који се бавимо испитивањем и лечењем стерилитета боримо за сваки фоликул и сваку јајну ћелију, надајући се да ће баш она права довести до трудноће и рађања детета„, закључила је др Јанићијевић.
Љ. Петровић