Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Где је почетак, а где крај у примени вештачке интелигенције

14.05.2023. 17:49 17:51
Пише:
Фото: pixabay.com

Примена вештачке интелигенције у креирању садржаја узнемирила је јавност већине земаља. Обичан свет, али и креативци, добрано су се замислили над питањем може ли АИ да преузме њихов посао и докле смо дошли у стварању креативног садржаја уз помоћ вештачке интелигенције.

- “Амазон” је радио истраживање везано за будућност радних места и вештачке интелигенције и дошао до налаза да је прва на удару област ХР – људских ресурса, а да за озбиљан удар треба да се припреме СЕО оптимизатори, чији је посао да на основу садржаја бирају кључне речи које омогућују лакшу претрагу сајта или теме о којој пишу - каже Миодраг Лазић из компаније “2фронтпагес”, која се бави израдом сајтова, укључујући текстуални, видео и фото садржај.

Већина корисника апликација за постављање видео снимака или фотографија потпуно је опуштена кад је у питању коришћење разних филтера, који се буквално стварају из минута у минут. Пеглање бора, брисање позадине, додавање мелодија на видео садржај или фотографију, прављење карикатуре или цртежа од портрета или пејзажа, додавање трепавица и мењање боје очију – потпуно је прихваћено међу корисницима, а инфлуенсери подстичу њихово коришћење, показујући да се њиховом употребом може постати познат, виралан и зарадити новац.

Међутим, како стојимо с потпуним преузимањем садржаја, створеног захваљујући вештачкој интелигенцији? На ово питање одговор могу дати они који га користе: креатори садржаја. У зависности од тога како га користимо, зависи и наш “уговор са ђаволом”.

Да почнемо испочетка.

- АИ може да помогне у побољшању квалитета слике кроз технике као што је повећање квалитета, уклањање шума и поправљање боја. Ове технике могу бити корисне у ситуацијама када је квалитет оригиналне слике лош или када је потребно повећати величину слике без губитка детаља – каже Миодраг Лазић. А ту је корист од коришћења вештачки створених фотографија огромна. – У креирању сајта фотографија је само илустрација, не и циљ. Зато је, ако успете да АИ инструирате правилним избором наредби, савршена алатка за фотографије које изузетно подсећају на “оне праве”, с тим што сте ослобођени обавезе преузимања и плаћања фотографија са такозваних сток сајтова који вам гарантују оригиналност и спречавају евентуалне тужбе за интелектуалну крађу.

Ако пак, имате оригиналне фотографије које бисте желели да “упеглате”, АИ вам и у томе може помоћи. Његове огромне базе података свакодневно уче од корисника како да што боље генеришу слике, на темељу узорака, и одбачених слика из оних које су корисници тражили да се израде. Јер, ту смо имали и три руке, ноге постављене у немогући положај, погрешну позадину или превише умијена лица. Тога је сада све мање и из АИ кухиње излазе све боља и боља дела.

Где је крај?

- Постоји неколико могућих злоупотреба везаних уз креирање фотографија уз помоћ вештачке интелигенције – каже Лазић. – Забележено је да су неки људи користили ову технологију како би створили лажне идентитете или манипулисане фотографије људи или догађаја, стварајући скандале које је после тешко угасити. То може имати негативне последице по појединце или друштво у целини, јер никад не знате кад неко може да вашу фотографију с, рецимо, Фејсбука или Линкедина, злоупотреби, а веома је тешко доказати да нешто НИСТЕ урадили. Осим тога, могуће је од једне фотографије направити цео видео запис, уклањајући позадину и одабрати било коју, уз одговарајућу мимику лица, и интегрисати глас од забележеног говора или од сваког оног чији је глас негде забележен на интернету. Тако више не можемо да верујемо ни видео записима, нарочито оним на којима пише “откривамо” или “шокантно”.


„Вештачке” слике и на сток фотографијама

Најчешћи циљ уметника и фотографа који користе АИ је стварање нечег јединственог и креативног. АИ технологија може помоћи уметницима да експериментишу с новим стиловима и техникама, као и да створе нешто што је тешко постићи само људском креативношћу. За фотографе, АИ технологија може да помогне у побољшању квалитета слике, аутоматизацији процеса и уклањању нежељених елемената. Али, може и да их угрози јер ће многи аматери моћи сами да направе оригиналне фотографије, сводећи ову браншу на ситуациону фотографију. Међутим, осим уметничке компјутерске АИ дораде, вештији и упућенији фотографи продају своје АИ радове на сток сајтовима, које они који нису вични “разговору” с вештачком интелигенцијом, морају да плате, баш као и оригиналне фотографије. Па, оне и јесу оригиналне, само што су на њима производи компјутерске маште. И, не заборавите, креативност се ничим не може заменити.


Следећа мисао је ГДПР, односно Закон о заштити података о личности, којег би требало сви да се придржавамо. То укључује забрану објављивања лица малолетника без дозволе родитеља, дозволу за прикупљање и обраду личних података, као и њихово објављивање. Међутим, ово је врло тешко контролисати на друштвеним мрежама, осим ако на неприкладан садржај не реагују директни корисници, пријављивањем тог садржаја надлежнима у компанији - власници апликације.

- Сад већ имамо много алата и апликација које омогућују корисницима да стварају фотографије уз помоћ вештачке интелигенције. Међу њима је ДеепАрт.ио - веб страница која омогућује корисницима да претворе своје фотографије у уметничка дела. Корисници могу чак да одаберу стил уметничког дела који желе да примене на своју фотографију и АИ ће га применити на слику. Слично ради и мобилна апликација Присма, али и Артисто, Дееп Дреам са психоделичним сликама и RunwayML – каже Миодраг Лазић, истичући да је ово прави начин на који се може користити вештачка интелигенција, као и Chat ГПТ који вам може послужити као извор података и основа за даљи рад. За већину софтвера који раде на принципу великих лингвистичких ланаца, знање није потребно, само је важно да “убодете” команду која ће вас довести до жељеног резултата. Тако сте једним потезом “укинули” знање.

Ивана Радоичић

Пише:
Пошаљите коментар