Једина српска планинарска ципела, а из Новог Сада
Сумњичавост у вези са куповином прве и једине планинарске ципеле произведене у Србији кратко је трајала - добар глас далеко се чује, па су тако прва два модела која је направила фирма из Новог Сада „КС схоес” брзо стекла поверење планинара.
Од пре три године, када је почела продаја и ове врсте обуће, утисци су позитивни и тиме се компанија посебно поноси. „КС shoesshoеs” је породична фирма, коју је 1989. године основао Милан Гогић, а сада је директор његов син Бранислав. Компанија има око стотинак радника и друштвено је одговорна јер запошљава особе из осетљивих група, са разним врстама инвалидитета.
– Највећим делом производимо радно-безбедносну обућу, то јест, обућу за специјалне намене и ту смо лидери у Србији и овом делу Европе – каже за „Дневник“ директор маркетинга ове фирме Немања Томић. – Из тога је проистекло да смо направили планинарску, ловачку и обућу за аутдор. Поред великог избора ципела које нудимо, од кломпи, елегантних до радних, посебно смо поносни управо на то што смо произвели прву српску планинарску ципелу.
Пут који је водио до овог почетка повезан је са чувеном италијанском фирмом „Вибрам“ која производи неклизајуће, гумене ђонове.
– Одређени клијенти из безбедносне сфере су тражили да имамо вибрам ђон – каже Томић. – Не може свака фирма да га уграђује на своје ципеле, па Италијани пошаљу своје људе да утврде да ли ципела одговара њиховим стандардима. Ми смо успели да испунимо све критеријуме као једни од ретких произвођача у овом делу Европе.
Брзо су у новосадској компанији видели да и љубитељи природе воле вибрам ђон, па су одлучили да направе планинарску ципелу.
Материјали из Србије, прерада у иностранству
Сва обућа фирме „КС схоес” производи се њеној у фабрици у Новом Саду.
– Користимо све што може да се произведе у Србији и високог је квалитета – истиче директор маркетинга ове компаније Никола Томић. – Велики део коже купујемо од наших сељака који узгајају краве, извозимо је у Италију где се она прерађује, враћамо је и уграђујемо у ципеле. Лого нам ради фирма из Јагодине, пертле и табанице, такође, домаће компаније.
У компанији истичу да се сваки пар ципела тестира.
– Ми смо једна од ретких фабрика која то ради, иако одузима више времена – каже Томић. – Имамо машину која тестира мембране, које служе да ципела буде водонепропусна. Нама је стало до сваког планинара и желимо да будемо сигурни да су добили најбоље од нас.
– Први модели били су 230, дубока ципела и плитка, модел 210 – истиче Томић. – Видели смо да та ципела у потпуности задовољава критеријуме и да је чак боља од других. После смо слушали планинаре, њихове савете, шта треба да побољшамо и поправимо и направили смо и модел 231.
На почетку је, наравно, било сумњи око домаћих модела који су се појавили на тржишту.
– Људима су биле непознате ципеле, а планинари су специфична циљна група и теже им је удовољити – објашњава Томић. – Брзо су, међутим, препознали квалитет. Када их неко купи, оде на први излет, тестира у најтежим временским условима и види да је све што кажемо истина. Нисмо имали и надамо се да нећемо, ниједан случај да је неко искривио зглоб, или имао неку повреду, јер смо ми у ту ципелу имплементирали сво наше знање у вези са безбедношћу.
По речима Томића њихове ципеле су занимљиве планинарима и због модерног дизајна који прати трендове, али и доступних боја.
– Прве четири боје биле су naranyasta, зелена, жута и плава. После смо модел 231 направили у три, naranyastoj и две нове, љубичастој и браон. Ципеле се производе од природних материјала. Најбитнији састав је кожа, највишег квалитета, која је хидрофобирана, што значи да је водонепропусна – каже Немања Томић.
Ово је и званична ципела Планинарског савеза Србије, а у плану је извоз у земље региона.
Кристина Бугарски