Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Jedina srpska planinarska cipela, a iz Novog Sada

30.04.2023. 14:42 14:46
Piše:
Foto: KS shoes

Sumnjičavost u vezi sa kupovinom prve i jedine planinarske cipele proizvedene u Srbiji kratko je trajala - dobar glas daleko se čuje, pa su tako prva dva modela koja je napravila firma iz Novog Sada „KS shoes” brzo stekla poverenje planinara.

Od pre tri godine, kada je počela prodaja i ove vrste obuće, utisci su pozitivni i time se kompanija posebno ponosi. „KS shoesshoes” je porodična firma, koju je 1989. godine osnovao Milan Gogić, a sada je direktor njegov sin Branislav. Kompanija ima oko stotinak radnika i društveno je odgovorna jer zapošljava osobe iz osetljivih grupa, sa raznim vrstama invaliditeta.

– Najvećim delom proizvodimo radno-bezbednosnu obuću, to jest, obuću za specijalne namene i tu smo lideri u Srbiji i ovom delu Evrope – kaže za „Dnevnik“ direktor marketinga ove firme Nemanja Tomić. – Iz toga je proisteklo da smo napravili planinarsku, lovačku i obuću za autdor. Pored velikog izbora cipela koje nudimo, od klompi, elegantnih do radnih, posebno smo ponosni upravo na to što smo proizveli prvu srpsku planinarsku cipelu.

Put koji je vodio do ovog početka povezan je sa čuvenom italijanskom firmom „Vibram“ koja proizvodi neklizajuće, gumene đonove.

– Određeni klijenti iz bezbednosne sfere su tražili da imamo vibram đon – kaže Tomić. – Ne može svaka firma da ga ugrađuje na svoje cipele, pa Italijani pošalju svoje ljude da utvrde da li cipela odgovara njihovim standardima. Mi smo uspeli da ispunimo sve kriterijume kao jedni od retkih proizvođača u ovom delu Evrope.

Brzo su u novosadskoj kompaniji videli da i ljubitelji prirode vole vibram đon, pa su odlučili da naprave planinarsku cipelu.


Materijali iz Srbije, prerada u inostranstvu

Sva obuća firme „KS shoes” proizvodi se njenoj u fabrici u Novom Sadu.

– Koristimo sve što može da se proizvede u Srbiji i visokog je kvaliteta – ističe direktor marketinga ove kompanije Nikola Tomić. – Veliki deo kože kupujemo od naših seljaka koji uzgajaju krave, izvozimo je u Italiju gde se ona prerađuje, vraćamo je i ugrađujemo u cipele. Logo nam radi firma iz Jagodine, pertle i tabanice, takođe, domaće kompanije.

U kompaniji ističu da se svaki par cipela testira.

– Mi smo jedna od retkih fabrika koja to radi, iako oduzima više vremena – kaže Tomić. – Imamo mašinu koja testira membrane, koje služe da cipela bude vodonepropusna. Nama je stalo do svakog planinara i želimo da budemo sigurni da su dobili najbolje od nas.


– Prvi modeli bili su 230, duboka cipela i plitka, model 210 – ističe Tomić. – Videli smo da ta cipela u potpunosti zadovoljava kriterijume i da je čak bolja od drugih. Posle smo slušali planinare, njihove savete, šta treba da poboljšamo i popravimo i napravili smo i model 231.

Na početku je, naravno, bilo sumnji oko domaćih modela koji su se pojavili na tržištu.

– Ljudima su bile nepoznate cipele, a planinari su specifična ciljna grupa i teže im je udovoljiti – objašnjava Tomić. – Brzo su, međutim, prepoznali kvalitet. Kada ih neko kupi, ode na prvi izlet, testira u najtežim vremenskim uslovima i vidi da je sve što kažemo istina. Nismo imali i nadamo se da nećemo, nijedan slučaj da je neko iskrivio zglob, ili imao neku povredu, jer smo mi u tu cipelu implementirali svo naše znanje u vezi sa bezbednošću.

Po rečima Tomića njihove cipele su zanimljive planinarima i zbog modernog dizajna koji prati trendove, ali i dostupnih boja.

– Prve četiri boje bile su naranyasta, zelena, žuta i plava. Posle smo model 231 napravili u tri, naranyastoj i dve nove, ljubičastoj i braon. Cipele se proizvode od prirodnih materijala. Najbitniji sastav je koža, najvišeg kvaliteta, koja je hidrofobirana, što znači da je vodonepropusna – kaže Nemanja Tomić.

Ovo je i zvanična cipela Planinarskog saveza Srbije, a u planu je izvoz u zemlje regiona.

Kristina Bugarski

Piše:
Pošaljite komentar