Немачка компанија "Wabio" почела градњу биогасне електране у Новој Црњи
КИКИНДА: Немачка компанија "Wabio" започела је градњу биогасне електране у Новој Црњи која ће са сваког хектара пољопривредног поља, са ког се у просеку може сакупити четири тоне жетвених остатака, производити најмање 1.200 кубних метара зеленог метана.
Свечаности су присуствовали немачка амбасадорка у Србији Анке Конрад, као и високи званичници и локални представници, наводе из компаније "Wabio".
"Са сваког хектара пољопривредног поља, са ког се у просеку може сакупити четири тоне жетвених остатака, сламе, који остају на пољу, Wabio технологија може да произведе најмање 1.200 метара кубних зеленог метана. Производњом гаса (метана) из биомасе Србија може обезбеди независност од увозног гаса", пише у саопштењу.
"Укупна ефикасност 'Wabio' технологије је врло висока, и тиме је инвестиција у биогасна постројења врло исплатива. Период исплативости 'Wabio' биогасних постројења износи око четири године. Два пројекта почињемо да реализујемо у наредном периоду, а око преузимања следећих 10 пројеката преговори су у финалној фази. Свако постројење производиће око 5.000.000 метара кубних зеленог метана", поручио је директор немачке компаније "Wabio" Рафаел Фиц (Рапхаел Фитз).
Он је објаснио да ће висина инвестиције по сваком постројењу износити око 20 милиона евра, а у следећих пет година намеравају да изграде око 20 таквих постројења.
Како наводе из те компаније, по "Wabio" технологији у Србији је већ изграђено једно биогасно постројење у Врбасу, у шећерани Суноко, које се сада налази у процесу пуштања у рад и доказивању техничких параметара, а у Јарку код Руме, како објашњавају, у току је изградња још једног постројења за клијента.
Они ће у овом биогасном постројењу производити зелену електричну енергију, течни ЦО2, као и течни зелени метан (ЛНГ), кажу из компаније.
"Развој неке земље зависи од тога на који начин она користи своје природне и људске ресурсе. Са око 2,5 милиона хектара српских поља може се сакупити око 10.000.00 тона биомасе сваке године, из које се 'Wabio' технологијом може произвести 3.000.000.000 метара кубних зеленог гаса (метана). Србија сада троши око три милијарде метара кубних метана, што значи да властитим ресурсима, уз аграрну производњу хране, истовремено можемо произвести и довољно (зеленог) метана", рекао је директор компаније "Wabio" за Србију Душко Бошковић.