Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дрецун: На северу КиМ у току кампања насиља привремених институција из Приштине

11.04.2023. 19:54 19:55
Пише:
Фото: Милован Дрецун Фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД: Приметно је да постоји систематска континуирана кампања насиља привремених институција самоуправе у Приштини над српским народом, не само на северу Косова и Метохија, где је то нарочито изражено, већ и јужно од Ибра, рекао је председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун.

Он је за Танјуг навео да то подразумева институционално насиље, попут неједнаког третмана Срба са Албанцима у правосудним органима, као и да косовска полицијска управа и специјалне параполицијске јединице, сада стално базиране на северу КиМ, спроводе и физичко насиље, малтеритрање, притиске и терор над српским народома.

"У последње време, нарочито од доласка Куртија на власт, било је око 300 етнички мотивисаних напада на српски народ, а примећује се све чешће коришћење ватреног оружја, када је било и рањавања, на срећу без смртног исхода", истакао је Дрецун.

Наводи да је све више напада на децу.

"То је битно нагласити, зато што су родитељи најосетљиви на децу и када вам неко угрожава њихову безбедност, онда више не размишљате о останку", рекао је он.

Додао да је један од циљева поменуте кампање смањење броја Срба на КиМ, посебно на северу.

"Међутим, паралано са овим преговарачким процесом у Бриселу, Куртијев режим има велики проблем, јер се обавезао на формирање Заједнице српских општина (ЗСО), па жели да то по сваку цену избегне, будући да има велики отпор међу Албанцима и опозиционим албанским странкама", навео је председник скупштинског Одбора за КиМ.

Како напомиње, наведено би могло да буде Куртијева "излазна стратегија из неповољне ситуације, како би онемогућио стварање ЗСО и не би испао крив пред својом јавношћу".

Нагласио је како би премијер привремених приштинских институција то могао да уради већом дестабилизацијом ситуације и изазивањем насиља на северу Косова и Метохије, "што би му онда послужило као оправдање за подизање тензија и употребу што већег броја специјалних јединица.

"Пада у очи да, поред тих специјалних параполицијских јединица, Приштина интензивно подиже и квалитет и квантитет тзв. Косовских безбедносних снага, убрзава њихову реорганизацију ка тзв. војсци Косова, чији се припадници обучавају у НАТО земљама и опремају офанзивним средствима, као што су ударне беспилотне летелице или тешка артиљерија, попут хаубица од 105 милиметара", наводи Дрецун.

Он каже да су недавно у стратегији националне безбедности "привремене власти у Приштини идентификовале Београд као јединог непријатеља, који може да угрози лажну државу Косово".

"Званичници Приштине понављају да је, ево, Београд продужена рука Москве, а Срби на КиМ су продужена рука Београда и тако су идентификовали непријатеља, према којем могу да предузимају све активности", каже председник скупштинског Одбора за КиМ.

Дрецун каже да су, нацртом стратегије за борбу против тероризма у наредних пет година, приштинске власти на северу Косова идентификовале терористичке групе и појединце, који се залажу за сепаратизам.

"Они су сада српски народ на северу, који не прихвата лажну државу Косово, претворили у терористе, а према терористима можете да примените све мере, па су тако нашли себи оправдање за насилно деловање према Србиима", каже он.

Истиче да би волео када би на такво понашење реговао неко из међународне заједнице.

"Рецимо, амбасадор Хил, чије залагање за побољшање односа између САД и Србије веома ценим, а његово виђење ЗСО је апсолутно исправно, јер каже да она треба да буде формирана", истиче Дрецун.

Стога се пита како је могуће да, паралелно са преговарачким процесом, који треба да на миран политички начин решава све проблеме, управо САД, Турска, Немачка и Британија најинтезивније раде на јачању тзв. Косовских безбедносних снага

"Те снаге се припремају за које акције? Па, рекли су у нацрту - за евенуални напад Србије и терористе, а то су, ко други него Срби", рекао је Дрецун.

А када је реч о томе шта Србија може да уради, он сматра да путем наставка преговарачког процеса тензије могу да буду умањене, као и притиском на Приштину да одустане од насиља.

"Требало би постићи неке договоре, како би се избегли разлози које Куртијев режим може да фингира за појачано насиље", истиче председник скупштинског Одбора за КиМ.

Додаје да је Београд свакодневно у контакту са дипломатским представницима из УН, САД и ЕУ - Борељом, Лајчаком и другима, са КФОР-ом.

"Стално се указује на пораст насиља и захтева се од међународне заједнице, која је тамо присутна, јер ми немамо ресурса да то урадимо, да зауставе Приштину у свом науму, зато што би стварање нове дестабилизације севера КиМ засигурно зауставило преговарачки процес или би га неповратно угрозило", истиче Дрецун.

Поручује да то што Курти ради с појачавањем терора ствара један балон напетости, који ће у једном тренутку експлодирати ако се не заустави насије.

Наглашава да је зато Спрска листа упозорила, ако се не заустави поменуто насиље, да ће "позвати српски народ на општенародни устанак, јер другачије не може да се одбрани, зато што ни КФОР и Еулекс не реагују".

"Ево, синоћ је била пуцњава, а они кажу да је то појединачни инцидент, али кад скупите те појединачне инциенте, видите да је то систематска кампања, да је то политика коју Приштина води и зато је неопходно јединство српског народа на КиМ, његовиих политичких представника и званичног Београда", напомиње Дрецун.

Закључује да због тога треба усагласити акције, а да "у том смислу огроман посао ради Канцеларија за КиМ, као и да без ње, односно без Владе, председника и свих државних органа, српски народ не би могао да опстане на КиМ".

Пише:
Пошаљите коментар