ДНЕВНИК У СРБОБРАНУ Попуњава се индустријска зона
У Општини Србобран ради се на побољшању услова и стандарда живота за све оне који су пожелели да свој живот проведу баш у Надаљу, Турији или Србобрану.
У разговору за “Дневник” председнико општине Радивој Дебељачки говорио је о инвестицијама, стопи запослености, еколошким условима и плановима. Како је рекао посебно га радује пројекат реконструкције Трга слободе у Србобрану који је симбол културног наслеђа којим се житељи општине диче.
- Тај Трг је направљен 1956. године и налази се баш испред зграде општине, а успели смо да обезбедимо новац од Покрајинске владе за његово уређење – рекао је Дебељачки. - За прву фазу која би требала да се ради ове године инвестиција је 90 милиона динара, а за наредну годину је планирано још толико новца да се издвоји за другу, завршну фазу. Он већ сада има пуно зеленила, зато га грађани сматрају више парком, а планира се и додатно озелењавање, те ће природни амбијент чинити око 70 одсто површине. Уз потпуну реконструкцију свих подземних инсталација, од водовода и канализације до телекомуникационе мреже и уз поплочавање новог трга, биће изграђен и нови подземни тоалет, који ће бити прекривен травом, а биће доступан и особама са инвалидитетом. Трг ће красити и ново дечје игралиште.
Урађена је пројектно – техничка документација за комплетно нову канализациону мрежу на територији општине. Све је предато Министарству за заштиту животне средине, а имају и обећање да ће новац бити обезбеђен за пројекат. У плану је да се уради и пречистач, и то би се у првој фази могла обухватити постојећа канализациона мрежа, док би са две фазе имали комплетно урађену канализациону мрежу, те и максималну покривеност и функционалност самог пречистача.
Како каже, у току је реконструкција зграде општине, а планирани су и радови на побољшању храма, које ће финансирати црква. Уређиваће се и околне фасаде и улице, те ће Трг слободе у Србобрану имати потпуно нову енергију. А што се тиче других еколошких питања, поносни су на то што су успели да зауставе загађиваче које су имали на својој територији.
– Фабрика алкохола „Реахем” је на територији наше општине испуштала отпадне воде у Велики бачки канал, а ми смо успели да нађемо законско решење за овај проблем – прича наш саговорник, додавши да су у међувремену разговарали и са представницима те фирме. – Заиста су били коректни и сарађивали су са општином, купили су и монтирали пречистач, а ми смо урадили пут у индустријској зони, којим се долази до пречистача. Река Криваја нам је сада у добром стању, канал је препун пецароша и пун је рибе, што је сигнал да је вода чистија него раније, захваљујући и другим општинама које су се ухватиле у коштац са еколошким проблемима, као и држави и покрајини које су нам били сјајни партнери.
Што се тиче буџета за ову годину, Дебељачки каже да је пројектован на око милијарду динара, с тим да се финансирају и пројекти од стране покрајинских и републичких органа. Једва чекају, истиче, изградњу брзе саобраћајнице Наково – Бачки Брег.
– Тако ће се омогућити обилазница око насеља, што је само бенефит, јер се повећава безбедност саобраћајних зона око школа, вртића и других јавних и стамбених објеката – истиче Дебељачки. – Такође, имамо више инвестиција у нашој локалној самоуправи отварањем већег броја фирми. Немачка компанија „Алутек” отворила је производни погон у Србобрану и до сада запослила око 90 радника. Индустријска зона се полако попуњава, с обзиром на то да смо као локална самоуправа продали јако пуно земљишта за инвестиције, што ме радује, јер то значи да Србобран постаје интересантнији за инвестирање и отварање нових радних места. У односу на prеthodni период, порасла је и просечна плата која је сада око 520 евра. На територији општине регистровано је око 1.500 пољопривредних газдинстава. Општина Србобран се иначе простире на 28.500 хекатара, од чега је око 26.000 хектара обрадиве површине.
Веома важан пројекат, који је у завршној фази, јесте спајање канала и Криваје, прича наш саговорник. Тај пројекат финансира ЈВП „Воде Војводине” и њиме ће се омогућити наводњавање 6.000 хектара обрадиве површине. С друге стране, решиће се и водоток реке Криваје.
- У prеthodnoj години смо асфалтирали велики број улица, па су тако Надаљ и Турија добили асфалт у 22 улице, а наставићемо и ове године да улажемо у те сврхе - рекао је Дебељачки. – У Надаљу смо срушили стари објекат месне заједнице и изградили смо нови. Завршава се фабрика воде у Турији, чекамо још да се прикључи електрична енергија, уради мањи трафо, те да можемо да је пустимо у рад. План је за ову годину да завршимо пројекат фабрике воде у Србобрану, а у Надаљу је она комплетна, као и водовод. половина водовода реконструисана је у Турији, а у Србобрану у четири улице, од око четири километра цевовода.
У prеthodnoj години уређење и виши степен функционалности добили су и сви вртићи на целој територији општине, а нарочито су обраћали пажњу на решавање проблема енергетске ефикасности. Обновљено је свих девет вртићких објеката. У општини постоје још четири основне школе и једна средња.
Око 1.000 спортиста налази се на територији општине, каже Радивој Дебељачки, рекавши да се тај број односи пре свега на најмлађе грађане. Приоритет општине приликом доделе новца из буџета су, пре свега, потребе деце, зато се обезбеђују бесплатни термини у свим спортским халама, за рад свих клубова. Они се иначе финансирају и редовним средствима за рад, а буџет за те сврхе је повећан за тридесетак одсто. У prеthodnе три године уређено је седам дечјих игралишта и спортских терена, захваљујући и финансијама Покрајинског секретаријата за спорт.
Што се тиче хотела „Елан”, Дебељачки каже да је продат и у приватном је власништву. Међутим, у сталној су комуникацији са њим, с обзиром на то да заједнички улазе у различите врсте пројектовања и визије како би објекат требао да изгледа у будућности, уз заједничко финансирање.
– У плану је да се направи мала бања, како би се искористили термални извори - истиче наш саговорник. - У плану су отворени и затворени базени, који ће бити додатни садржај том објекту. Добили смо сагласност за бушење термалног извора, и инвеститор је у фази одабира извођача за те радове. Након тога, Општина Србобран треба да распише оглас за отуђење парцела које се налазе око хотела, па када и то решимо, можемо почети са реконструкцијом.
Зато председник општине моли грађане за стрпљење. Хотел је 20 година у лошем стању, а он полаже наде у то да ће у наредне две до три године имати у потпуности функционалан комплекс.
Ивана Бакмаз