DNEVNIK U SRBOBRANU Popunjava se industrijska zona
U Opštini Srbobran radi se na poboljšanju uslova i standarda života za sve one koji su poželeli da svoj život provedu baš u Nadalju, Turiji ili Srbobranu.
U razgovoru za “Dnevnik” predsedniko opštine Radivoj Debeljački govorio je o investicijama, stopi zaposlenosti, ekološkim uslovima i planovima. Kako je rekao posebno ga raduje projekat rekonstrukcije Trga slobode u Srbobranu koji je simbol kulturnog nasleđa kojim se žitelji opštine diče.
- Taj Trg je napravljen 1956. godine i nalazi se baš ispred zgrade opštine, a uspeli smo da obezbedimo novac od Pokrajinske vlade za njegovo uređenje – rekao je Debeljački. - Za prvu fazu koja bi trebala da se radi ove godine investicija je 90 miliona dinara, a za narednu godinu je planirano još toliko novca da se izdvoji za drugu, završnu fazu. On već sada ima puno zelenila, zato ga građani smatraju više parkom, a planira se i dodatno ozelenjavanje, te će prirodni ambijent činiti oko 70 odsto površine. Uz potpunu rekonstrukciju svih podzemnih instalacija, od vodovoda i kanalizacije do telekomunikacione mreže i uz popločavanje novog trga, biće izgrađen i novi podzemni toalet, koji će biti prekriven travom, a biće dostupan i osobama sa invaliditetom. Trg će krasiti i novo dečje igralište.
Urađena je projektno – tehnička dokumentacija za kompletno novu kanalizacionu mrežu na teritoriji opštine. Sve je predato Ministarstvu za zaštitu životne sredine, a imaju i obećanje da će novac biti obezbeđen za projekat. U planu je da se uradi i prečistač, i to bi se u prvoj fazi mogla obuhvatiti postojeća kanalizaciona mreža, dok bi sa dve faze imali kompletno urađenu kanalizacionu mrežu, te i maksimalnu pokrivenost i funkcionalnost samog prečistača.
Kako kaže, u toku je rekonstrukcija zgrade opštine, a planirani su i radovi na poboljšanju hrama, koje će finansirati crkva. Uređivaće se i okolne fasade i ulice, te će Trg slobode u Srbobranu imati potpuno novu energiju. A što se tiče drugih ekoloških pitanja, ponosni su na to što su uspeli da zaustave zagađivače koje su imali na svojoj teritoriji.
– Fabrika alkohola „Reahem” je na teritoriji naše opštine ispuštala otpadne vode u Veliki bački kanal, a mi smo uspeli da nađemo zakonsko rešenje za ovaj problem – priča naš sagovornik, dodavši da su u međuvremenu razgovarali i sa predstavnicima te firme. – Zaista su bili korektni i sarađivali su sa opštinom, kupili su i montirali prečistač, a mi smo uradili put u industrijskoj zoni, kojim se dolazi do prečistača. Reka Krivaja nam je sada u dobrom stanju, kanal je prepun pecaroša i pun je ribe, što je signal da je voda čistija nego ranije, zahvaljujući i drugim opštinama koje su se uhvatile u koštac sa ekološkim problemima, kao i državi i pokrajini koje su nam bili sjajni partneri.
Što se tiče budžeta za ovu godinu, Debeljački kaže da je projektovan na oko milijardu dinara, s tim da se finansiraju i projekti od strane pokrajinskih i republičkih organa. Jedva čekaju, ističe, izgradnju brze saobraćajnice Nakovo – Bački Breg.
– Tako će se omogućiti obilaznica oko naselja, što je samo benefit, jer se povećava bezbednost saobraćajnih zona oko škola, vrtića i drugih javnih i stambenih objekata – ističe Debeljački. – Takođe, imamo više investicija u našoj lokalnoj samoupravi otvaranjem većeg broja firmi. Nemačka kompanija „Alutek” otvorila je proizvodni pogon u Srbobranu i do sada zaposlila oko 90 radnika. Industrijska zona se polako popunjava, s obzirom na to da smo kao lokalna samouprava prodali jako puno zemljišta za investicije, što me raduje, jer to znači da Srbobran postaje interesantniji za investiranje i otvaranje novih radnih mesta. U odnosu na prethodni period, porasla je i prosečna plata koja je sada oko 520 evra. Na teritoriji opštine registrovano je oko 1.500 poljoprivrednih gazdinstava. Opština Srbobran se inače prostire na 28.500 hekatara, od čega je oko 26.000 hektara obradive površine.
Veoma važan projekat, koji je u završnoj fazi, jeste spajanje kanala i Krivaje, priča naš sagovornik. Taj projekat finansira JVP „Vode Vojvodine” i njime će se omogućiti navodnjavanje 6.000 hektara obradive površine. S druge strane, rešiće se i vodotok reke Krivaje.
- U prethodnoj godini smo asfaltirali veliki broj ulica, pa su tako Nadalj i Turija dobili asfalt u 22 ulice, a nastavićemo i ove godine da ulažemo u te svrhe - rekao je Debeljački. – U Nadalju smo srušili stari objekat mesne zajednice i izgradili smo novi. Završava se fabrika vode u Turiji, čekamo još da se priključi električna energija, uradi manji trafo, te da možemo da je pustimo u rad. Plan je za ovu godinu da završimo projekat fabrike vode u Srbobranu, a u Nadalju je ona kompletna, kao i vodovod. polovina vodovoda rekonstruisana je u Turiji, a u Srbobranu u četiri ulice, od oko četiri kilometra cevovoda.
U prethodnoj godini uređenje i viši stepen funkcionalnosti dobili su i svi vrtići na celoj teritoriji opštine, a naročito su obraćali pažnju na rešavanje problema energetske efikasnosti. Obnovljeno je svih devet vrtićkih objekata. U opštini postoje još četiri osnovne škole i jedna srednja.
Oko 1.000 sportista nalazi se na teritoriji opštine, kaže Radivoj Debeljački, rekavši da se taj broj odnosi pre svega na najmlađe građane. Prioritet opštine prilikom dodele novca iz budžeta su, pre svega, potrebe dece, zato se obezbeđuju besplatni termini u svim sportskim halama, za rad svih klubova. Oni se inače finansiraju i redovnim sredstvima za rad, a budžet za te svrhe je povećan za tridesetak odsto. U prethodne tri godine uređeno je sedam dečjih igrališta i sportskih terena, zahvaljujući i finansijama Pokrajinskog sekretarijata za sport.
Što se tiče hotela „Elan”, Debeljački kaže da je prodat i u privatnom je vlasništvu. Međutim, u stalnoj su komunikaciji sa njim, s obzirom na to da zajednički ulaze u različite vrste projektovanja i vizije kako bi objekat trebao da izgleda u budućnosti, uz zajedničko finansiranje.
– U planu je da se napravi mala banja, kako bi se iskoristili termalni izvori - ističe naš sagovornik. - U planu su otvoreni i zatvoreni bazeni, koji će biti dodatni sadržaj tom objektu. Dobili smo saglasnost za bušenje termalnog izvora, i investitor je u fazi odabira izvođača za te radove. Nakon toga, Opština Srbobran treba da raspiše oglas za otuđenje parcela koje se nalaze oko hotela, pa kada i to rešimo, možemo početi sa rekonstrukcijom.
Zato predsednik opštine moli građane za strpljenje. Hotel je 20 godina u lošem stanju, a on polaže nade u to da će u naredne dve do tri godine imati u potpunosti funkcionalan kompleks.
Ivana Bakmaz