Српски цариници стају на пут кријумчарима злата
Да је шверц злата и накита и даље веома интересантан и атрактиван бизнис широм света показују резултати српских цариника који су у само једном дану, на два гранична прелаза, стали на пут кријумчарима драгоцености.
Наиме, цариници су на прелазу Вршка Чука, у сарадњи са полицијом, открили и запленили 13 дијаманата, шест дуката и златну плочицу, а на Градини готово килограм злата, вредног скоро 45.000 евра.
Према подацима Управе царина током протекле године заплењено је око 32 килограма злата.
Рекорд од 11,6 килограма златног накита вредног око 44 милиона динара забележен је 29. марта прошле године на контролном пункту Мердаре. Готово исто толико откривено је 15. септембра на прелазу Батровци када је у пуном резервоару једног аутомобила пронађено око 11 килограма злата.
Подсећања ради, у првом случају, злато је пронађено у специјално преграђеним шупљинама у поду аутомобила и испод наслона за руке. Извађено је 11.625 грама златног накита, а вредност огрлица, ланчића, наруквица, прстења, привезака од белог и жутог злата, као и 10 већих и мањих златника Франц Јозеф, процењена је на око 374.000 евра, што у динарској противвредности износи око 44 милиона динара.
Непуних шест месеци касније, заједничким радом царинских и полицијских службеника 14. септембра 2022. године, на прелазу Градина спречен је покушај да у пуном резервоару једног аутомобила буде прокријумчарено скоро 11 килограма злата, чија је вредност процењена на преко пола милиона евра.
Прекршај је откривен када је на улазу у земљу за контролу издвојен мерцедес стране регистрације, којим су из Турске ка Немачкој путовала двојица страних држављана. На уобичајено питање о роби за пријављивање, путници су одговорили да сем личног пртљага немају ништа друго. Већ на почетку прегледа у пртљажнику аутомобила пронађен је пластични канистер са нафтом и црево за претакање, а осим тога и једна кеса са апаратом и фолијом за вакумирање, маказама, канапом и селотејп траком.
Све то је био довољан разлог за сумњу и наставак прегледа у за то специјално предвиђеном простору намењеном детаљном прегледу и претресу возила.
Након што је подигнуто задње седиште и скинут поклопац резервоара за гориво, уочено је да је пловак у њему потпуно чист, а фабричка боја на том делу мотора огребана.
Тада је специјалним уређајем за контролу тешко доступних шупљина извршен преглед унутрашњости резервоара, када су уочене неправилности које су указивале на то да у њему поред нафте има још нечега.
Уз помоћ вакум пумпе из резервоара је извучена течност, а након скидања пловка унутра су пронађени пакетићи вакумирани фолијом и увезани канапом, који су prеthodno откривени у пртљажнику аутомобила.
Гранични службеници су о откривеном прекршају обавестили тужиоца и Посебно одељење за борбу против корупције МУП Ниш, да би потом уз помоћ крим-техничара из резервоара било извађено укупно 13 пакетића злата, а мерењем је утврђено да се ради о 10.852 грама различитог златног накита.
Колико су ове заплене значајне и вредне, показује чињеница да је током 2021. године заплењено укупно 11,5 килограма злата, 2020. године 8,5 килограма златног накита, током 2019. године око 11 килограма, а у 2018. години скоро 14 килограма злата.
Ови резултати прошле године су надмашени јер је за само три месеца заплењено око 17 килограма злата.
Познато је да економска криза и скок цена племенитих метала обично изазивају пораст нелегалног преношења злата и драгоцености.
Д. Николић
Фото: Управа царина