НА ГРАДИЛИШТУ У КЦВ Прави се пасарела према Поликлиници
У Универзитетском клиничком центру Војводине гради се пасарела, односно ваздушна веза, која ће у три крака спајати нове ламеле, Клинику за интерне болести и Поликлинику.
Према плану, ваздушна веза са Поликлиником и Клиником за интерне болести испројектовна је на нивоу првог спрата ламела, другог спрата Поликлинике и првог спрата Интерне. Састоји се из три крака везана централним објектом на два нивоа, са степеништем у случају опасности, холом, оставом на нивоу приземља и холом за доставу на нивоу првог спрата, као и рампом која досеже до другог спрата Поликлинике. Укупна површина овог коридора је 340 квадратних метара.
Као што је “Дневник” раније писао, изградњом ламела “Б” и “Ц” УКЦВ ће добити нови болнички простор на 33.275 квадратних метара.
У новим блоковима биће укупно 16 операционих сала, у приземљу ће се налазити комплетна дијагностика, одељење за стерилизацију, лабораторија и нуклеарна медицина, а укупан капацитет биће 348 болесничких кревета. Објекат ће имати директну везу са Поликлиником и Клиником за интерне болести, као и са ламелом А, у којој је Ургентни центар. Вредност грађевинских радова је 28,5 милиона евра, а финансира их Европска инвестициона банка.
Раније је планирано да се за нови простор искористи и део опреме коју сада има болница, али нова опрема није набављена унапред, јер се савремена медицина базира на технолошким иновацијама, те није сврсисходно куповати опрему раније.
Ламеле имају пет надземних нивоа висине од око 21 метар. У објекту ће бити и четири степенишна језгра, као и десет лифтова, од чега је осам путничких, а два су сервисна.
Одвојени су токови посетилаца и амбулантних пацијената, особља и лежећих пацијената, као и логистике. Мостом се повезују ламеле Б и Ц са зградама Поликлинике и Клинике за интерну медицину, а постоји и веза са Ургентним центром, који је у ламели А. Главни токови за хитне пацијенте иду из Ургентног центра, у ламели А, ка Операционом блоку и то на нивоу приземља, са везом ка главном коридору кроз три лифта.
Планирано је да у приземљу ламела Б и Ц буде Одељење централне стерилизације, као и Одељење радиологије са две ангио-сале, магнетном резонанцом, пет рендгена, две мамографије и четири ултразвука. На истој етажи ће бити лабораторије, као и нуклеарна медицина, која ће имати један пет скен и два спект скен апарата.
На првом спрату биће јединица трауме и ортопедије са 84 кревета, од чега су 74 постеље у двокреветним собама, шест постеља у једнокреветним собама, а четири у полуинтензивној нези. Ту ће бити и максилофацијална хирургија са 14 кревета у двокреветним собама, пластична хирургија са 18 постеља у двокреветним собама и васкуларна хирургија која ће имати 32 кревета, од чега 28 у двокреветним собама, а четири постеље су у полуинтензивној нези.
„Спратност објекта је П+3+Пк и делом П+4, укључујући и директну топлу везу ламеле “Б“ са Поликлиником и Клиником за интерне болести, као и са ламелом “А“ у којој је Ургентни центар. Укупан број кревета је 348, од чега 288 обичних кревета, 22 кревета хируршке интензивне неге, 24 кревета хируршке полуинтензивне неге и 14 кревета за јединицу за трансплантациону хирургију у оквиру потпуно нове јединице УКЦВ„, казали су раније у УКЦВ.
На другом спрату ће бити општа хирургија са 84 кревета, од чега су 74 постеље у двокреветним, а шест у једнокреветним собама, док су четири постеље у полуинтензивној нези. Ту је и урологија са 46 кревета и то 42 у двокреветним собама и четири постеље у полуинтензивној нези. На истој етажи ће бити и јединица за трансплантацију, са 14 кревета, од чега је 10 у двокреветним собама, а четири постеље су у једнокреветним собама са филтерима.
Трећи спрат заузима неурохирургија са 34 кревета и то 24 постеље у двокреветним, две постеље у једнокрветним собама и осам постеља у полуинтензивној нези. На истом спрату ће бити и 16 операционих сала, које имају и 16 кревета у соби за опоравак, од чега су две постеље у собама за изолацију и још осам постеља у соби за задржавање пацијената. Такође на овој етажи је и интензивна нега са 22 кревета, од чега је 18 постеља у соби за опоравак, а четири кревета у собама за изолацију са филтерима.
Како би се све ово направило, било је потребно да се централизује дијагностика и нуклеарна медицина, лабораторија, хируршка одељења, јединице интензивне неге, операциони блок, стерилизација и простор за пресвлачење. Такође, морала је да се промени позиција станице медицинских гасова, да се унапреди паркинг, да се одвоје путеви службе хитне помоћи, као и да се изгради веза између ламела Б и Ц и Поликлинике.
Да би све то било функционално, концепт решења подразумева реконструкцију и адаптацију ламела Б и Ц, завршетак недовршених делова конструкције у западном делу ламеле Ц и језгру, доградњу новог дела објекта са источне стране, изградњу једног нивоа у атријуму између ламела Б и Ц, као и изградњу техничког блока.
Љ. Петровић
Фото: В. Фифа