Протестна писма Европском парламенту из Србије, Италије, Канаде и САД због Степинца
БЕОГРАД: Протестна писма Европском парламенту због одржавања конференције посвећене Алојзију Степинцу упутили су оснивач Института "Диана Будисављевић" Гојко Рончевић, дете логораш логора Јастебарско, као и институти, НВО и историчари из Италије, Канаде и САД који се баве културом сећања на страдања у НДХ, посебно на 74.000 брутално убијене деце.
Протестна писма због конференције "Блажени Алојзије Степинац – сведочанство вере, истрајности и наде" која данас треба да се одржи у згради ЕУ упућена су и председници ЕП Роберти Мецоли, шефу делегације ЕУ у Србији Емануелу Жиофреу, Европској народној партији као и шефовима посланичких гупа у ЕП.
Рончевић, у име Института Диана Будисављевић за истраживање дечјих логора смрти у НДХ... нагласио је да осећа дужност и обавезу да им се обрати, као преживело дете логора Јастребарско, али и у име 74.000 деце брутално убијене у НДХ.
"Потпуно сам сломљен спремношћу ЕП и европских посланика да подрже иницијативу хрватске парламентарке Жељане Зовко, да одрже конференција о Степинцу", навео је он и подсетио да је био сведок разних мучења и зверстава усташа који су благосиљани од стране Степинца ишли у зверске походе вршећи разне злочине против човечности.
"Живе људе су спаљивали, прикивали на пањеве, њихова кожа је драна, отворене ране посипане сољу, очи су им копане, уши, носеви, језици одсецани, у главу закуцавани ексери, разбијане главе маљевима, мајкама су вађени фетуси из уторбе, бебе набијане на бајонете ...,", навео је он и нагласио да су то злодела која наша цивилизација данас не може да замисли и појми, а које су и данас извор његових ноћних кошмара.
Нагласио је да су му дубоко повређена осећања због жртве и његове породице и његовог народа, и додао да је несхватљиво и неприхватљиво да се у ЕП, центру демократије ЕУ, организује конференција посвећена рехабилитацији надбискупа геноцида Алојзија Степинца.
"Данас стојим пред Вама као сведок и жртва у 89. години и преклињем Вас у име европских вредности за које се залажете и које промовишете, да дигнете глас и осудите ову срамотну конференцију која вређа достојанство сваког Европљанина, а пре свега вређа жртве, посебно нас, још увек живу децу логораше", навео је он.
Нагласио је и да они који су били синови и кћери џелата који су вршили усташке злочине нису криви ни за шта, али да морају да имају одговорност да осуде и одбаце усташку идеологију - једну од најсмртоноснијих 20. века.
Рончевић је апеловао на европосланике да хрватским колегама буду путоказ и помогну им да се врате изворним начелима хришћанства и да не покушавају рехабилитацију осведочених ратних злочинаца попут Степинца.
У писму је навео и 12 тачака које објашњавају зашто Степинац није жртва комунистичког, нити усташког режима, и изразио наду да ће ЕП спречити ревизију историјских чињеница и да ће чувати достојанство жртава, посебно достојанствено сећање на страдање око 74.000 беба и деце, од чега само 20.000 у Јасеновцу, а чији је духовни стуб био и остао Алојзије Степинац који никада није дигао глас да заштити пре свега децу.
Рончевић је подсетио и на књиге "Надбискуп геноцида Степинац", Марка Аурелиа Ривелија, "Алојзије Степинац, усташки викар: Покрсти се или умри“-101 разлог зашто не може бити светац" Гидеона Грајфа, "Хрватска под Анте Павелићем: Америка, Усташе и хрватски геноцид у Другом светском рату", и на како је нагласио ревизионистичко дело Естер Гитман "Алојзије Степинац стуб људских права", настало након истоимене изложбе у ЕП 2016.
Рончевић је Европском парламенту упутио и проитестна писма која су му стигла у знак подршке из Канаде из Хумантиране Фондације Диана Будисављевћ на чијем је челу Давид Харфилд, као и италијанског историчара Мирка Галаса и њујоршког института за истраживање Јасеновачких жртава ЈРИ.
ЈРИ у писму ЕП изражава огорчење због вести да је ЕП дозволио да буде искоришћен "као спонзор догађаја који велича нацистичког сарадника Алојзија Степинца".
Истакли су да се о неким стварима може расправљати али да се не може оспорити чињеница да је "Степинац био нацистички сарадник геноцидног усташког режима у Хрватској који је успоставио Адолф Хитлер".
"Док је Степинац сарађивао са овим режимом, тај режим је убио 40. 000 Јевреја, стотине хиљада Срба, десетине хиљада Рома и антифашистичких противника", наводи се у писму ЈРИ који позива ЕП да одбаци и откаже конференцију.
Подсећају и на текст објављен у Њујорк тајмсу који, како наводе, у уводнику "Катаргејт је спектакуларни скандал и упозорење Европи" јасно наведено да је "историја ЕП показала да је серијски подложан корупцији", и питали "да ли је ова конференција још један случај скандала 'кеш за утицај?'"
Њујоршки ЈРИ који се бави истраживањем жртва Јасеновца и очувању сећања на Холокауст у Југославији позвао је ЕП да не дозволи да конференцијом о Степинцу трајно укаљају њихову добра репутација.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић раније је навео да је Србија протестовала код ЕП због конферфенције и нагласио да је несхватљиво да се у ЕП, центру демократије ЕУ, организује конференција посвећена ревизионистичким тежњама и још једном покушају историјске рехабилитације Алојзија Степинца.