Програмерска радионица за девојчице: Програмирање није само мушка делатност
Радионица „Увод у програмирање у Скречу”, намењена девојчицама од петог до осмог разреда, одржана је јуче у просторијама ИТ компаније „БрајтМарблес”.
У радионици је учествовало 24 девојчице, а поменута компанија им је, као организатор, програм наменила у жељи да у марту, месецу жена, покаже да програмирање није искључиво мушка делатност и уједно на тај начин пружи подршку младим учесницама.
– Будући да је реч о месецу жена, наша идеја је да покажемо да су девојчице пођеднако способне да уђу у поље програмирања и у томе буду добре као и њихови другари – објаснила је организаторка радионице Невена Немеш. – На данашњем тржишту рада једнак је број мушкараца и жена у различитим делатностима, док је у ИТ сектору свега петина до четвртина жена, поготово међу програмерима. Морамо мењати начин на који приступамо васпитању деце и тако ћемо победити предрасуде, стереотипе и дискриминацију у њиховој будућности. На тај начин помоћи ћемо да израсту нове лидерке.
С обзиром на велико интересовање за учешће, по речима Невене Немеш, у плану је још радионица и за девојчице и за дечаке. Такође су планиране радионице за још неке угрожене групе, попут самохраних мајки, ромске популације и слично, а поред увода у програмирање, радионице ће се бавити софтвер тестингом, proyеkt mеnaymеntom и другим областима.
– Ово нам је дало крила да се боримо и дамо једнаку шансу свим групама у друштву – поручује Невена Немеш.
Радионица се одвијала кроз три школска часа, а девојчице су биле подељене у две групе. Рад у Скречу одабран је због чињенице да је реч о визуелном програмском језику, прилагођеном млађима, односно почетницима. У оквиру радионице девојчице су у Скречу правиле „Понг”, једну од првих компјутерских игара.
– На радионицу сам се пријавила, пре свега, због интересовања према програмирању и учењу нечега новог – рекла је једна од учесница Ана Лара Yigurski. – Научићу неке основе програмирања, а игрице волим да играм, али у некој нормалној мери. Најчешће играм „Роблокс”, она се састоји из више мањих игара у којима можеш да прелазиш разне нивое, али и да градиш неки свој свет. Све је то значајно за креативност, а мало и због забаве.
Ученица шестог разреда Катарина Крчмар каже да се са Скречом већ сусрела прошле године.
– Волим информатику и доста сам у школи радила у Скречу, па бих волела само да проширим своје знање – потврдила је она. – Скреч је програм у којем можемо да правимо различите игрице. Кад бих правила игрицу, вероватно би била нека с вожњом аутомобила или преласком препрека, попут „Супер Марија”.
Б. Павковић