Мирковић: Царски рез не може да буде замена за природни порођај
БЕОГРАД: У Србији се више од 30 одсто порођаја заврши царским резом, а тај начин треба да се примењује само онда када је неопходно, јер не може да буде замена за порођај природним путем, рекла је гинеколог др Љиљана Мирковић уочи одржавања шестог Европског конгреса о порођају у Београду, који ће окупити стручњаке из региона и света.
Мирковић је објаснила за Танјуг да се порођај природним путем увек препоручује, док је царски рез хитна хируршка интервенција која треба да се ради само када је потребно, јер може да доведе до бројних компликација, наводећи и да је у неким европским земљама број царских резова дупло мањи него у Србији.
Ризици које носи порођај царским резом су велики, упозорава Мирковић и истиче да је осам пута већа смртност жене после такве интервенције, јер може изазвати инфекције, тромбозу и крварења.
"Истраживања показују да је код деце која су рођена царским резом већа склоност ка аутоимуним болестима, астми. Такође и неки когнитивни поремећаји попут аутизма се могу повезати са порастом броја царских резова, не само код нас него и у целом свету ", навела је она.
Разлог пораста броја царских резова, како објасњава, може се тражити и у самом називу интервенције "царски", а уједно и у недовољној информисаности жена о нежељеним дејствима и компликацијама.
Мирковић, која је и професорка Медицинског факултета, наводи да такво схватање може да се мења кроз разне едукације на којима би се објашњавало зашто порођају природним путем треба дати предност.
"Порођај природним путем је препорука. Треба да се вратимо не само природном путу него и нормализацији и хуманизацији тог сасвим нормалног еволуцијског чина рађања човека", рекла је она.
Управо ће тема порођаја бити у центру пажње на конгресу који ће се одржати од 9. до 11. марта у Београду, и окупити око 450 стручњака из региона и света.
Мирковић објашњава да ће на конгресу бити одржано више од 60 предавања као и курсеви на којима се уче вештине акушерства, односно како треба поступати током порођаја.
Она је додала да је то посебно важно за младе лекаре, који ће имати прилике да стекну додатна знања о практичним поступцима током порођаја и посебно како да реагују у специфичним ситуацијама.
Поред тога, Мирковић каже да ће бити речи и о томе како треба да се класификују царски резови, како да се избегну компликације уколико се раде и начинима како да се објасни породици шта се догодило уколико дође до лошег исхода.
"Мислим да ће после овог конгреса струка ојачати и уколико установимо неке формално-техничке ствари које морамо да пратимо бићемо на добром путу, а пут нам је Европа, земље севера које имају проценат царских резова 15,6 одсто", навела је Мирковић.