Путниковић: Рат у Украјини није изазвао веће проблеме са енергентима у Србији
БЕОГРАД: Уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић оценила је поводом годишњице рата у Украјини да Србија није имала већих проблема са увозом енергената и да је држава обезбедила довољне количине нафте и нафтних деривата.
Путниковић је у изјави за Танјуг, оценила да би највећи проблем за српски енергетски систем, током протекле године, могла да буде, потенцијална забрана транспорта сирове нафте Јадранским нафтоводом према НИС-у који је у већинском власништву руског Гаспромњефта.
"Имали смо смо ту срећу јер једноставно Србија није увозила нафту од Русије у неким великим количинама претпрошле године. Прошле године јесмо увезли неке веће количине руске нафте, јер је била јефтинија и нормално је да је нафтна индустрија Србије куповала јефтинију нафту", наводи Путниковић.
Додала је да је од децембра када су ступиле на снагу санкције за забрану увоза руске нафте, Србија почела да купује нафту других произвођача.
"НИС је повећао прераду сирове нафте и неких полуфабриката у рафинерији нафте Панчево и обезбедио довољне количине. Држава инсистира на томе да се праве залихе и сирове нафте и саме компаније да праве залихе деривата, тако да немамо проблем са снабдевањем горивом", објашњава Путниковић.
Према њеним речима, цена сирове нафте зависи од светског и европског тржишта, а што се деривата тиче и од цене деривата на Медитерану. "Знамо да се деривати поскупели због овог пакета санкција поготову што је од 5. фебруара наступила забрана увоза у Европу и руских деривата", рекла је Путниковић.
Када су у питању залихе природног гаса Путниковић је нагласила да су у овом тренутку оне на добром нивоу.
"Србија има уговорене довољне количине гаса ове зиме. Нису потрошене резерве у складишту "Банатски двор" и верујем да се сада преговара о томе да се обезбеде довољне и додатне количине гаса за наредну грејну сезону", рекла је Путниковић.
Додаје да је рат утицао на економију наше земље, али не у великој мери, посебно кад су увезене инвестиције у питању јер је наше тржиште и даље привлачно страним компанијама.
"Што се економије тиче, не видимо да су се неки западни инвеститори повукли и верујем да се неће ни повући из Србије. Јефтинија је роба која се овде произведе, јер је и даље наша радна снага јефтинија", објашњава Путниковић.
Што се тиче увођења санкција Русији и евентуалних казнених мера ЕУ према Србији уколико их не уведе, Путниковић сматра да су то више "политичке претње".
"Мислим да нам се ту више прети него што ће то реално да ураде, јер онда би угрозили пословање својих фирми. Знамо да пуно компанија из Европе најављује или отвара нове погоне, у изградњи су неке фабрике," оцењује Путниковић.
Она верује да је то више "једна политичка прича" и да "политичари из Брисела у сусретима са нашим представницима власти морају да дају неке такве изјаве".
"У суштини Србија због тога што сад не може да извози у Русију неке робе има већ проблем, значи економски проблем. Знамо да су извожени и воће и неки други производи у Русију. Питање је сада да ли ћемо то моћи да надоместимо извозом на друга тржишта", наводи Путниковић.
Оцењује да, уколико до увођење санкција дође, ако, како је рекла, "политичари буду принуђени да се таква одлука донесе", Србија неће имати негативне последице од Русије.
"Ја верујем да нам Русија неће обуставити испоруку гаса. Једноставно, баш због тога да докаже Европи да се они не понашају као Европа", сматра Путниковић.