Изложбе у фоајеу СНП-а: Рециклажни материјал у рукама креативаца
НОВИ САД: Изложба радова карловачких гимназијалаца под менторством професорке ликовне културе Јоване Поповић Бенишек отворена је у фоајеу Српског народног позоришта и може се погледати наредне две седмице, након чега ће бити премештена у изложбени простор гимназије.
Поставка садржи 14 радова насталих од рециклажних материјала у оквиру пројекта „Тесла”, чија је тема заштита животне средине. Као инспирација за инсталације ђацима је послужило и научно стваралаштво Николе Тесле.
– Наши ученици су пре стварања били едуковани кроз низ радионица о заштити животне средине, као и на предавањима о уметности која се широм света спајала с рециклажом – истакла је менторка. – Након предавања, сакупљали смо потребне материјале, трску, картон, старе наслоне столица, офингере, клупе, канте за ђубре, помоћу којих смо ликовним језиком приближили слику о Теслиним изумима.
Ученица четвртог разреда Карловачке гимназије Маша Тадић допринела је изложби тако што је чеповима, пластиком, спрејом и пластичним цвећем осликала циклус живота. Њена идеја је била да на сиво-црној позадини рада илуструје недостатак боје и времена. Као контраст монотонији, додала је цвеће и шарене детаље, те приказала незаменљивост природе и живота. Теми различитости, придружиле су се и ученице Вања Беванда и Теодора Јанковић, које су конструисале необичну кутију-огледало, представивши особу која изгледа обично и старо, али уколико завирите у њен унутрашњи свет, осим страха, можете приметити снагу, жељу и мотивацију.
У склопу истог пројекта и на истом месту јуче је отворена и изложба „САЛЕ саве СОЛД” апсолвенткиње Академије уметности у Новом Саду Беле Бенишек. Прву самосталну изложба млада уметница креирала је тако што је након селидбе искористила амбалажу од купљеног намештаја.
– Хтела сам да представим данашње потрошачко друштво и колико материјала и папира око нас не успевамо на прави начин да искористимо, те да упитам можемо ли се понашати другачије – објаснила је.
Текст и фото: А. Чегар