Вештак на суђењу Контићу навео да оштећеном живот није био угрожен
У наставку суђења Ивану Контићу (32) из Никшића, који је оптужен да је 24. августа 2020. године у Јеврејској улици у Новом Саду пребијањем покушао да убије Миљана Мандића (30) из Београда, у новосадском Вишем суду су саслушани вештак судске медицине др Владимир Пилија и стручни саветник др Горан Стојиљковић.
На почетку главног претреса, судски вештак проф. др Владимир Пилија је изјавио да су код оштећеног у пределу виталних органа констатоване лакше повреде.
- Имајући у виду констатоване повреде, живот му није био угрожен - појаснио је др Пилија.
Он је додао да су повреде које су наведене у медицинској документацији биле више описне јер ординирајући лекар који је прегледао оштећеног није навео прецизан број огуљотина на кожи.
- На основу документације, не могу да се изјасним о броју удараца које је оштећени задобио и не могу да кажем да ли је у било ком моменту губио свест - рекао је вештак судске медицине др Владимир Пилија и напоменуо да је у Ургентни центар КЦВ Мандић доведен у свесном стању.
Одговарајући на питање да ли положај тела које задобија ударце у врат и главу може утицати на опасност по живот, др Пилија је предочио да у ситуацијама када је глава слободно покретна, односно стоји, а задобија ударце, може бити опасније у односу када је глава фиксирана, односно када особа лежи ослоњена на неку тврду површину и задобија ударце.
Како се могло чути, у лекарском извештају из Клиничког центра Војводине од 24. августа 2020. године се не наводи да је оштећени задобио потрес мозга, међутим, у лекарском извештају од 30. септембра 2020. из једне приватне клинике, на основу добијених података од оштећеног да је губио свест и да се неких догађаја не сећа, лекар је констатовао потрес мозга. Због главобоља и вртоглавице, оштећени се обраћао и лекарима КЦС и ВМА.
Проф. др Пилија је нагласио да не постоји метода на основу које се на егзактан начин може утврдити постојање потреса мозга. Из тог разлога, наведена дијагноза се констатује на основу анамнестичких података, у смислу да ли је повређени имао поремећај свести и несећање на одређене тренутке.
Иначе, председавајућа судског већа, судија Наташа Војновић, је предочила да је из Клиничког центра Војводине достављен ренгенски снимак руке оштећеног који је дат судском вештаку др Владимиру Пилији и стручном саветнику др Горану Стојиљковићу, којег је ангажовала одбрана, на увид.
Они су се сагласили да је у питању тешка телесна повреда, односно да је дошло до прелома једне кости подлактице до којег може доћи прекомерним опружањем лакта у зглобу, али и као последица пада на отворену шаку.
Др Стојиљковић је истако да је у питању тешка телесна повреда, а не тешка телесна повреда опасна по живот.
Браниоци Ивана Контића су поново предложили да се њиховом клијенту, који се налази у притвору, исти укине или замени блажом мером, чему се успротивио заменик вишег јавног тужиоца. Међутим, судско веће, којим председава судија Наташа Војновић, одбило је предлог одбране о укидању притвора.
Један од Контићевих бранилаца Дејан Бугарски, након данашњег суђења, изјавио је за "Дневник" да је у току поступка, извођењем доказа и питањима одбране, на несумњив начин доказано да оштећеном критичном приликом није био угрожен живот, те да се никако не може радити о кривичном делу убиства у покушају, како то тужилац све време покушава да представи.
- Једина повреда која је квалификована као тешка је повреда на руци оштећеног, а јуче се на основу сведочења вештака судске медицине потврдило да је таква повреда могла настати и приликом пада, те да се не може утврдити са сигурношћу да ли је оштећеном ту повреду нанео окривљени или је иста настала на други начин, а нарочито имајући у виду да је оштећени непосредно након предметног догађаја одбио да се позове хитна помоћ и није одмах отишао код лекара - истакао је адвокат Бугарски.
Осим Контића, кривични поступак се води и против Огњена Леђанца којем се оптужницом ставља на терет учествовање у тучи и Луке Вукајловића који се терети за помоћ учиниоцу после извршеног кривичног дела.
У досадашњем поступку, у својству сведока, пред судским већем којим председава судија Наташа Војновић своје исказе су дали окривљени, оштећени, сведоци Бојан Кулачанин, Бојан Ђурић и Марко Баковић, као и судски вештак Урош Мушкиња који је говорио о снимцима које су забележиле камере критичне ноћи.
Подсетимо, видео снимак онога што се догодило 24. августа 2020, који је узнемирио јавност, освануо је на друштвеним мрежама две недеље касније.
Наредни главни претрес заказан је за 10. фебруар.
Д. Николић