Полиса за просечан ауто скупља до 1.500 динара
Са првим радним данима јануара, власници аутомобила суочили су се с повећањем цена обавезног осигурања.
Наиме, Народна банка Србије дозволила је осигуравајућим кућама да цену обавезног осигурања подигну до 15 одсто. Имајући у виду високу инфлацију и поскупљења резервних делова као и самих половних возила, генерални секретар Удружења осигуравача Србије Душко Јовановић каже да им је НБС дозволила повећање од 12 до 15 одсто.
У односу на прошлу годину, генерално гледано, ако се узме просек свих аутомобила, а у зависности од јачине возила и премијског степена, скок премије за ауто-осигурање износи од 1.700 до 3.500 динара. Међутим, полиса за просечан аутомобил који се вози у Србији скупља је од 1.000 до 1.500 динара.
Тако, рецимо, полиса осигурања за аутомобил од 55 киловата и 1.390 кубика, стар 17 година сада кошта око 10.800 динара и скупља је за око 1.300 динара него лани када је за то било потребно око 9.800 динара.
Поскупљење премије обавезног осигурања било је и очекивано јер осигуравајуће куће већ дуже време то захтевају, а чак су и, накратко, направиле корак ка повећању цене. Да подсетимо, у августу прошле године осигуравачи су, и без одобрења НБС, повећали цене обавезног осигурања возила за преко 20 одсто, али су их након реакције НБС вратили на prеthodni ниво.
Генерални секретар Удружења осигуравача Србије рекао је за РТС да је поскупљење обавезног осигурања оправдано, истичући да је последња корекција цене полисе и премије ауто-осигурања била још 2014. године. Он је констатовао високу општу инфлацију у протеклих шест месеци, а самим тим и раст цена резервних делова, као и половних аутомобила.
- Поштујући начело одржања макроекономске стабилности, договорили смо се с НБС да повећање цене не мора бити исто, да заправо зависи од компаније до компаније и да буде између 12 и 15 одсто - истакао је Јовановић и додао да је тренутно цена обавезног осигурања иста код свих компанија.
Јовановић указује на то да осигуравачи имају права да направе додатну корекцију цене у зависности од своје процене штета у наредне две до три године унапред.
- То значи да поскупљење осигурања за просечан аутомобил износи од 1.000 до 1.500 динара, што укупну цену полисе доводи у распон од 12.000 до 13.000 динара - каже Јовановић.
Осигурање од ауто-одговорности је међу ретким обавезним осигурањима, а Јовановић каже да је тренутно проценат неосигураних возила испод један одсто. То је, истакао је Јовановић, знатно мање него пре десетак година, када је проценат био десет одсто.
Народна банка Србије сматра да ће повећање минималне цене допринети стабилности тржишта осигурања, као и заштити корисника услуге осигурања. Како објашњавају, сада ће бити обезбеђен и виши износ средстава за измирење обавеза из уговора о осигурању од ауто-одговорности. Истовремено, стварају се услови за повећање најнижих сума осигурања на које може бити уговорено осигурање од ауто-одговорности, сагласно Закону о обавезном осигурању у саобраћају, а што ће повећати степен заштите корисника услуге осигурања у најтежим случајевима.
Говорећи о неодобреном августовском поскупљењу, Душко Јовановић објашњава да тада није била коригована минимална тарифа већ су осигуравачи, пројектујући своје будуће трошкове, повећали цену обавезног осигурања аутомобила у распону за 22 до 24 одсто.
У том периоду продато је од 170.000 до 190.000 полиса, а сви који су премију платили више имају право на повраћај новца. Ипак, на то се одлучило мало клијената јер се, како напомиње Јовановић, због мале корекције цене од 1.000 до 1.5000 динара, само 20 одсто њих пријавило за повраћај новца.
Д. Млађеновић