Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Међународна конференција о Тесли у хотелу Њујоркер на Менхетну

14.01.2023. 10:56 11:00
Пише:
Фото: Tanjug (Video, arhiva)

ЊУЈОРК: Десета Међународна конференција посвећена Николи Тесли биће одржана данас на Менхетну у хотелу Њујоркер, у којем је један од највећих светских умова и проналазача преминуо на Божић 1943. године, а главни гост скупа биће градоначелник Њујорка Ерик Адамс што ће, како наводе организатори, бити прилика да се покрену разговори и о братимљењу Њујорка и Београда.

Конференција у организацији Теслине научне фондације из Филаделфије, а којом се ове године обележава и осам деценија од смрти "човека који је изумио 21. век", прилика је да се уговори термин за постављање Теслиног споменика у Брајант Парку, у којем је проводио много времена и чији се део, односно угао измеду 40. улице и Шесте Авеније, зове “Никола Тесла Цорнер”.

Поред амбасадора Србије у Вашингтону Марка Ђурића,  конференцију ће отворити и Никола Лончар оснивач ТНФ из Филаделфије. 

На том целодневном скупу, који ће имати три дела, говориће и професорка Колумбија универзитета Гордана Вуњак Новаковић, креативни амбасадор у кабинету председнице Владе Србије Ане Брнабић, а која је за иновативни допринос у биомедицини била финалисткиња престижне Европске награде за проналазаче за 2021. годину.

Представник огранка ТНФ у Србији Предаг Карасовић рекао је за Танјуг да је ТНФ прва организација која је успела да добије дозовлу да у Њујоркеру одржава скупове који служе промоцији лика и дела Николе Тесле.

Према његовим речима, конференција је прилика да се представе људи који раде у Теслиним клубовима, као и они који су у prеthodnoj години учинили нешто значајно на промоцији Теслиног дела.

"Прошле године успели смо да отворимо четири нова клуба у САД - Вашингтону, Сан Дијегу, Детороиту и Чикагу. Отворен је и један у Републици Српској у Бањалуци а крајем јануара званично ће почети да ради и клуб у Кампали у Уганди, а такође током године планирамо да формирамо и један у Будимпешти у оквиру српског научног центра", рекао је он.

Карасовић је навео да ће један од учесника бити и професор Владимир Цмиљановић из Базела, као и професор Владимир Вулетић са Универзитета МИТ и истакнута група наших научника, а биће ту и Американци чланови фондације који ће преставити шта су радили prеthodnih годину дана.

На скупу, који ће водити амерички глумац српског порекла Џек Димић, обратиће се и директор једине Теслине преостале лабораторије TSCW на Лонг Ајленду, Марк Алеси.

Скуп, који се одржава уз подршку Генералног конзулата Србије у Њујорку, а којем присуствоватће конзул Олгица Влачић са сарадницима, биће прилика за уручивање Тесла Спирит Award за 2022. годину.

Добитници су вајар Стен Ватс који је урадио најбољу Тесла скулптуру у 21. веку, а биће постављена у Брајант парку, градоначелник Њујорка за подршку и промоцију Теслиног дела, менаџмент хотела Њујоркер за 10 година успешне сарадње са ТНФ, председник Матице Српске Драган Станић и бројни заслужни појединци.

Награду за животно дело добиће Марк Сајфер, Теслин биограф, који је докторирао на тему "Теслини патенти и живот".

Тесла је у САД, где је живео шест деценија, имао четири званичне лабораторије, али је само она пета на Лонг Ајленду спасена и ускоро би требало да прерасте у Глобани научни центар.

На хотелу Њујоркер саграђеном 1930, а који је први имао и своју електроцентралу и клизалиште и радио станицу, због чега су у њему одседале и многе значајне личности попут Филдела Кастра и Френклина Рузвелта, 1977. је постављена табла на којој пише 

“Овде је умро Тесла, у јануару 1943. године, у 87. години. Био је велики југословенско-амерички научник који је изумима Америку и свет увео у модерно доба индустријске револуције”.

Соба 3327, у којој је радио на 33. спрату, а живео је у 3328, званично се зове Теслина соба, на плочицама на улазу исписана су његова достигнућа, укључујући и подсећање на хидроелектрану на Нијагариним водопадима.

Танјугу је у хотелу речено да је и осам деценија касње Теслин траг неизбрисив као и да и даље влада велико интересовање људи из целог света да одседну баш у његовим собама.

Тесли у част у Филаделфији, захваљујући ТНФ се од 2012. године 10. јул, дан Теслиног рођења, обележава као градски празник. 

Тај важан датум од пре две године обележава се и у Онтарију, канадској провинцији која има 15 милиона становника, а не само на Нијагариним водопадима и у Хамилтону.

Пише:
Пошаљите коментар