Суд признао заостале плате радницима Премијум чикена
ЖИТИШТЕ: На адресе некадашњих радника житиштанског предузећа „Премијум чикен“ почела су да стижу решења Привредног суда у Суботици о признатим потраживањима. То је први корак ка томе да бивши запослени, којима послодавац није исплатио плате, отпремнине и друго што им по закону припада, коначно наплате своја потраживања.
-Некима су решења стигла, а некима ће стићи до краја недеље. Реч је о 70 бивших радника фирме „Премијум чикен”. Како се ова потраживања не могу остварити из стечајне масе, следећи корак је подношење захтева Фонду солидарности, а рок за то је 45 дана. На сајту Фонда постоји захтев, који свако појединачно може попунити и, уз копију текућег рачуна и личне карте, послати на адресу Фонда. Ко не може сам то да уради, може се слободно обратити Самосталном синдикату за општину Житиште - каже повереник синдиката Душко Половина.
Уз решења, стиже и захтев да се плати такса.
-Мој савет је да таксу не плате одмах. Није лако, неко вам дугује пет - шест плата, а прво се тражи да платите таксу. Има времена за то - саветује Половина.
Стечај у фирми „Премијум чикен“ отворен је пред Привредним судом у Суботици 26. маја прошле године, на предлог фирме „Л-Пласт-Багс“ из Нишке Бање. За стечајног управника је постављен Милан Мишчевић, који је већ у старту изјавио да предузеће нема имовину, јер је она у међувремену пребачена на три фирме, и да су остали само дугови.
„Он је навео да је ситуација доста лоша. Фирма осим потраживања нема ништа друго, а имовина је пребачена на три фирме. Нема материјалне имовине из које би се могла подмирити дуговања. Стечајни управник сматра да нема услова за реорганизацију, а да су испуњени услови за отварање стечајног поступка“, наводи се у образложењу одлуке о увођењу стечаја.
„Премијум чикен“ је био у стопостотном власништву Нишлије Милоша Радојевића, односно његове фирме „Бифтек“. Када је пре неколико година преузео погоне бившег „Агрожива“ у Житишту, нови власник је говорио о великим плановима за ово предузеће. Планови су били да се осавремени производња, да се прошири мрежа коопераната и повећа број малопродајних објеката. У плану је био и развој тржишта како у земљи тако и у иностранству. Све се, међутим, завршило стечајем, и то у Привредном суду у Суботици.
Ж. Б.