Наивна уметност Ковачице до 16. јануара пред Новосађанима
КОВАЧИЦА: На колективној поставци слика „Наивна уметност Ковачице”, која је недавно отворена у галерији „Мацут” на Спенсу у Новом Саду, изложено је 40 дела израђених у техници уља на платну и интарзије од фурнира од 17 аутора, сликара чланова Галерије наивне уметности из Ковачице.
Изложбу ће посетиоци моћи да погледају до 16. јануара, као и да се упознају с богатим уметничким стваралаштвом тог војвођанског места. Иако је Ковачица мала варош, захваљујући својим сликарима, који заједно излажу своје радове више од пола века, на мапи наивног стваралаштва има размере метрополе.
- За рођендан наивног стваралаштва у Ковачици сматра се 1939. година, када без икаквог познавања академске конструкције слика почињу да сликају Мартин Палушка и Јан Сокол - објашњава директорка Галерије наивне уметности у Ковачици Ана Жолнај Барца. - Нешто касније придружили су им се позната имена у свету наиве, као што су Михал Биреш, Владимир Бобош, Мартин Јонаш и Јан Књазовиц. У то време тематика њихових слика била је прилично нетипична за Банат, пошто су сликали гондоле, романтичне замкове, афричке животиње. Тек 1953. године, на савет Стојана Трумића, академског сликара из Панчева, родоначелници наиве на својим делима почели су да представљају оно што виде, дишу, осећају.
Прикази сеоског живота
Термин наивна уметност први пут је употребљен у 19. веку као опис сликарства Анрија Русоа и сликара с Хаитија. Садржаји слика тих уметника су богати и разноврсни. Носталгичне и идиличне теме дочаравају прошлост, животу на сокацима, сеоским двориштима, раду на пољима, преко амбијенталних приказа сеоских соба са старим ћилимима и предметима па све до сликања портрета и мртве природе. Иако је код свих основна стилска и тематска одредница везана за народни обичај односно фолклор, село и златну банатску равницу, сваки од сликара у себи носи аутентичност, јединственост или по мотиву, или по ликовном изразу.
О таленту сељака сликара брзо се прочуло и све се више говорило, па је прва сеоска галерија у бившој Југославији отворена 15. маја 1955. године, у просторијама зграде ковачичког Дома културе. - У септембру 1989. године, у реновираном сеоском газдинству, у самом центру Ковачице, отворена је нова Галерија наивне уметности - каже Ана Жолнај Барца. - Најзначајнији представници те галерије су Зузана Халупова, познатија као Мама Зузана и чувени Мартин Јонаш. Њихове слике красе галерије и приватне куће, па са поносом можемо да се похвалимо да се дела војвођанских уметника налазе на свим меридијанима света. Тренутно Галерија наивне уметности има двадесетак чланова из Ковачице, Падине, Панчева, Опова и Арадца. Фонд слика из године у годину расте, па се сад у тој установи баштини више од хиљаду дела, док се поставка мења месечно. Колико наивна уметност плени пажњу најбоље говори податак да је 2019. године, пре пандемије, ковачичку галерију посетило око 23.000 људи из 56 земаља.
С. Ковач