Naivna umetnost Kovačice do 16. januara pred Novosađanima
KOVAČICA: Na kolektivnoj postavci slika „Naivna umetnost Kovačice”, koja je nedavno otvorena u galeriji „Macut” na Spensu u Novom Sadu, izloženo je 40 dela izrađenih u tehnici ulja na platnu i intarzije od furnira od 17 autora, slikara članova Galerije naivne umetnosti iz Kovačice.
Izložbu će posetioci moći da pogledaju do 16. januara, kao i da se upoznaju s bogatim umetničkim stvaralaštvom tog vojvođanskog mesta. Iako je Kovačica mala varoš, zahvaljujući svojim slikarima, koji zajedno izlažu svoje radove više od pola veka, na mapi naivnog stvaralaštva ima razmere metropole.
- Za rođendan naivnog stvaralaštva u Kovačici smatra se 1939. godina, kada bez ikakvog poznavanja akademske konstrukcije slika počinju da slikaju Martin Paluška i Jan Sokol - objašnjava direktorka Galerije naivne umetnosti u Kovačici Ana Žolnaj Barca. - Nešto kasnije pridružili su im se poznata imena u svetu naive, kao što su Mihal Bireš, Vladimir Boboš, Martin Jonaš i Jan Knjazovic. U to vreme tematika njihovih slika bila je prilično netipična za Banat, pošto su slikali gondole, romantične zamkove, afričke životinje. Tek 1953. godine, na savet Stojana Trumića, akademskog slikara iz Pančeva, rodonačelnici naive na svojim delima počeli su da predstavljaju ono što vide, dišu, osećaju.
Prikazi seoskog života
Termin naivna umetnost prvi put je upotrebljen u 19. veku kao opis slikarstva Anrija Rusoa i slikara s Haitija. Sadržaji slika tih umetnika su bogati i raznovrsni. Nostalgične i idilične teme dočaravaju prošlost, životu na sokacima, seoskim dvorištima, radu na poljima, preko ambijentalnih prikaza seoskih soba sa starim ćilimima i predmetima pa sve do slikanja portreta i mrtve prirode. Iako je kod svih osnovna stilska i tematska odrednica vezana za narodni običaj odnosno folklor, selo i zlatnu banatsku ravnicu, svaki od slikara u sebi nosi autentičnost, jedinstvenost ili po motivu, ili po likovnom izrazu.
O talentu seljaka slikara brzo se pročulo i sve se više govorilo, pa je prva seoska galerija u bivšoj Jugoslaviji otvorena 15. maja 1955. godine, u prostorijama zgrade kovačičkog Doma kulture. - U septembru 1989. godine, u renoviranom seoskom gazdinstvu, u samom centru Kovačice, otvorena je nova Galerija naivne umetnosti - kaže Ana Žolnaj Barca. - Najznačajniji predstavnici te galerije su Zuzana Halupova, poznatija kao Mama Zuzana i čuveni Martin Jonaš. Njihove slike krase galerije i privatne kuće, pa sa ponosom možemo da se pohvalimo da se dela vojvođanskih umetnika nalaze na svim meridijanima sveta. Trenutno Galerija naivne umetnosti ima dvadesetak članova iz Kovačice, Padine, Pančeva, Opova i Aradca. Fond slika iz godine u godinu raste, pa se sad u toj ustanovi baštini više od hiljadu dela, dok se postavka menja mesečno. Koliko naivna umetnost pleni pažnju najbolje govori podatak da je 2019. godine, pre pandemije, kovačičku galeriju posetilo oko 23.000 ljudi iz 56 zemalja.
S. Kovač