Бивалентна вакцина против короне као бустер доза
БЕОГРАД: Грађанима Србије на располагању је нова бивалентна вакцина против вируса корона, а користи се као бустер доза код свих који су примили најмање две дозе вакцине против короне, објаснила је директорка Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" др Верица Јовановић.
Она је за Танјуг рекла да три месеца након последње примљене дозе било које вакцине против вируса корона грађани могу да приме бивалентну вакцину.
Имамо одређен број грађана који су примили и трећу и четврту дозу, дакле, у овом тренутку три месеца после последње примљене дозе било које вакцине, треба да приме бивалентну вакцину. Пре свега се препоручује особама које имају 50 и више година, пацијентима са хроничним болестима, особама које болују од малигних болести, али и онима који желе да повећају ниво заштите од заразе, али и компликација уколико дође до заражавања. Имамо прилику да видимо да је ковид и даље међу нама, да свако од нас носи потенцијални ризик да дође у конакт са зараженом особом, а у овом тренутку расте и број новозаражених, поручила је др Јовановић.
Каже и да се тренутно налазимо у периоду интензивне активности свих респираторних вируса, те да ако није ковид онда се ради о грипу.
Пратимо сезону грипа и пратићемо је до краја априла, а посебно у том периоду када смо у затвореном, када су пред нама празници - бивалентна вакцина је за приоритетне групе вакцина коју треба примити без одлагања, рекла је Јовановић.
Додала је да су у Србији потврђена сва три типа вируса грипа.
Повећан је број оних обољења сличних грипу, најзаступљеније инфекције се налазе код деце до четири године, затим од пет до 14 година, али су у ризику сва лица са смањеним имунитетом, поручила је др Јовановић.
Она апелује на грађане да приме и вакцину против грипа, која је, како каже доступна и даље, а око 300.000 људи у Србији већ ју је примило.
Када је реч о птичјем групу, Јовановић каже да је вирус регистрован код лабудова, а ветеринарска инспекција је завршила проверу.
Имали смо прилику да видимо да сви вируси који се налазе код животиња могу да пређу у хуману популацију. У овом тренутку, Европски центар за контролу и превенцију болести поручује да је тај ризик јако мали, тако да у овом тренутку то не треба да нас брине, истакла је Јовановић.
Ко има симптоме било које репираторне инфекције треба да остане код куће, посебно у сезони окупљања, због себе и својих најближих и спречи ширење заразе, каже директорка Института Батут.
Говорећи о вакцинацији против ХПВ вируса, која је од ове године доступна у Србији за децу девет до 19 година, Јовановић истиче да је то велики подухват државе.
ХПВ вакцина је превенција од настанка карцинома рака грлића материце код жена и пениса код мушкараца. Та мера дугорочно даје сигурност и безбедност и спречава појаву настанка та два карцинома. Међу хуманим папилома вирусима постоје бројни вируси, методом ПЦР дијагностике, на институту Батут утврђујемо оне који су потенцијално проузроковачи карцинома, објаснила је.
Када је реч о MMR вакцинама, Јовановић указује на то да је број вакцинисане деце у Србији значајно опао, те да је 2021. годене вакцинисано 74.8 одсто циљне групе.
Додала је да је у централном делу Србије вакцинисано 75,8 одсто, а у Војводини 72,1 одсто планиране деце.
Јовановић је навела да анализа постигнутог обухвата MMR вакцинацијом по окрузима показује да обухват од 95 одсто није постигнут ни у једном округу, док је обухват већи од 90 одсто достигнут у свега три од укупно 25 округа: Борском у централној Србији и Севернобанатском и Севернобачком округу у Војводини.
Како је рекла, општине са најнижим обухватом су Владичин Хан, Сурдулица и Нови Сад.
Да бисмо постигли колективни имунитет, врло је важно да се обухват вакцинацијом MMR вакцином буде изнад 95 одсто циљне популације, а циљна популација су сва деца до навршених годину дана живота и деца пре поласка у школу. Смањењем броја вакцинисане деце долази до пада колективног имунитета и управо све јако осетљиве популационе групе, дакле деца, подлежу под ризик од обољевања, истиче др Јовановић.
Она упозорава на то да се тиме стичу услови да се у Србији врати епидемија која је била регистрована пре само неколико година.
Потом смо се сусрели са ковидом, а 2019. и 2020. био је благи пораст вакцинације MMR-om, међутим, садашња епидемијска ситуација у Србији је стабилна, али подаци који долазе из Домова здравља показују потребу за повећањем обухвата том вакцинацијом и на потребу да о томе говоримо, да позивамо родитеље да доведу децу и без одлагања омогуће вакцинацију MMR-om, казала је.
Истиче и да је увек потребно информисање родитеља и у вртићима и школама, те да је додатни, користан задатак просветних радника да се упознају са тиме да ли је дете вакцинисано или не.
Јако је важно рећи да се у појединим окрузима ради на појачању обухвата вакцинацијом, ради се анализа вакциналних картона, позивају се родитељи да вакцинишу своју децу. Уколико постоји оправдан разлог да не може да прими, постоји благо одлагање, али то кратко траје. Морам да кажем да информације попут тога да изазива аутизам су једноставно искључене и са стручног апсекта означене као неприхватљиве, поручује она.
На питање каква је ситуација у околини Пирота, где је дошло до цурења амонијака, Јовановић каже да од данас нема опасности од боравка на отвореном простору у том крају земље, а да се ситуација прати и даље.